Ohnivá guľa, ktorá explodovala nad Grónskom, spustila seizmické senzory na Zemi

Obyvatelia mesta Qaanaaq na severozápadnom pobreží Grónska uviedli, že vidia jasné svetlo na oblohe a cítia chvenie zeme, počas toho ako sa meteor spaľoval ponad neďalekú leteckú základňu Thule, píše Space.com.

Ale nepatrná udalosť bola zaznamenaná viac ako len ľudskými pozorovateľmi, uvádza sa v prieskume prezentovanom na výročnej konferencii Americkej geofyzikálnej únie (AGU) v decembri.

Seizmografická výbava, ktorá bola inštalovaná v blízkosti Qaanaaqu len niekoľko mesiacov predtým, aby monitorovala, ako otrasy zeme postihlo ľad, zaznamenalo aj ohnivý meteorický výbuch. Ohnivá guľa poskytla vedcom prvé dôkazy o tom, ako môže ľadové prostredie - a možno aj vzdialený ľadový svet - reagovať na dopad meteorov.

Prvým znakom meteoru bol brilantný blesk na oblohe nad Grónskom, meteor bol najjasnejší v nadmorskej výške približne 43 kilometrov a podľa Medzinárodnej meteorologickej organizácie (IMO) sa pohyboval okolo 87 000 kilometrov za hodinu  

Keď meteor explodoval nad leteckou základňou Thule, najsevernejšou základňou amerického letectva, bolo to ako bomba. Pri vypočítanej energii nárazu 2,1 kilotony TNT bol tento výbuch druhým najviac energickým meteorom roka. 

Výskumníci na Arizonskej univerzite inštalovali rad seizmometrov asi 70 kilometrov severne od Qaanaqu. Nahrávky zachytené seizmickými snímačmi boli interpretované v dvoch talianskych širokopásmových staniciach v seizmologickej sieti v Grónsku. Vedci potom dokázali identifikovať seizmickú udalosť, ktorá sa zhoduje s oblúkom zemských vĺn a odhadnúť bod nárazu meteoru.

Zaznamenali epicentrum udalosti v blízkosti ľadovca Humboldt na ľadovom príkrove Grónska a seizmické zariadenia zachytili otrasy z miesta nárazu do vzdialenosti 350 km.

Ale ich zistenia majú aj dôsledky, ktoré sa rozširujú za hranice Zeme. Táto seizmická udalosť bola prvým zaznamenaným analógom pre udalosti dopadu na ľadom pokrytých svetoch - ako je zmrazená Európa, ktorá je mesiacom obiehajúcim okolo Jupitera a Enceladus, ľadový mesiac Saturnu - a tieto zistenia "budú informovať o dopadoch na všetky objekty v celej slnečnej sústave," povedali vedci.