Pred 50 rokmi pustili do vesmíru Apollo 8. Z misie vznikla slávna fotografia

Americká kozmická loď Apollo 8, ktorá bola vypustená do vesmíru z floridského mysu Canaveral 21. decembra 1968, sa do dejín zapísala ako prvá kozmická loď s ľudskou posádkou, ktorá obletela Mesiac.

Stalo sa tak o tri dni neskôr - na Štedrý deň, kedy bola nasmerovaná na obežnú dráhu okolo Mesiaca, ktorý obletela celkom desaťkrát.

Frank Borman, William Anders a James Lovell, ktorí boli na jej palube, sa tak ako vôbec prví ľudia dostali mimo obežnú dráhu okolo Zeme a ako vôbec prví ľudia uvideli na vlastné oči odvrátenú stranu Mesiaca.

Zdroj: NASA

​James A. Lovell Jr., William A. Anders, and Frank Borman (na snímke zľava) 

Lietali okolo neho niečo málo vyše 20 hodín, počas ktorých nasnímali vyše 1300 snímkov a zaslali celému ľudstvu vianočné posolstvo. Najslávnejšou sa stala snímka Zeme s povrchom Mesiaca "Earthrise". Až do tej doby ľudské oči nikdy nevideli našu planétu z takej diaľky. 

Slávnu fotografiu urobil Anders počas štvrtého prechodu misie okolo Mesiaca, keď kozmická loď zmenila svoju obežnú dráhu, čo im umožnilo vidieť Zem nad lunárnym horizontom.

Na Zem sa kozmonauti v poriadku vrátili 27. decembra. Ich let trval šesť dní, tri hodiny a necelú jednu minútu a svet mohol jeho priebeh sledovať v piatich živých televíznych prenosoch.

Misia Apollo 8 bola rozhodujúcim krokom k dosiahnutiu cieľa prezidenta Johna F. Kennedyho dostať ľudí  na Mesiac. Ďalšie lunárne misie dostali dvanásť ľudí na povrch Mesiaca a zhromaždili stovky vzoriek kameňov a pôdy na analýzu.