Americká sonda zvládla riskantný prelet okolo telesa vzdialeného 6,5 miliardy kilometrov

Americká sonda New Horizons v utorok vyslaním signálu zo vzdialenosti 6,5 miliardy kilometrov od Zeme potvrdila úspešný prelet okolo vesmírneho telesa Ultima Thule, informovala agentúra DPA.

Viac ako šesť hodín

Prelet sondy Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) New Horizons okolo Ultima Thule je považovaný za významný míľnik, pretože ide o najvzdialenejší a možno aj najstarší preskúmaný objekt v slnečnej sústave.

Signál z planetárnej sondy putoval na Zem viac ako šesť hodín a jeho zachytenie vyvolalo v riadiacom centre misie v Marylande nadšené oslavy. V priebehu ďalších hodín by mali doraziť aj fotografie a ďalšie údaje.

"Vykonali sme prelet okolo doposiaľ najvzdialenejšieho telesa," oznámila operačná šéfka misie Alice Bowmanová, ktorá zdôraznila, že sonda je vo výbornom stave a funguje bezchybne.

Ultima Thule je neoficiálne pomenovanie malého objektu s označením 2014 MU69 v oblasti takzvaného Kuiperovho pásu, nachádzajúceho sa na okraji slnečnej sústavy.

Otázky vedcov

Riskantný prelet sa uskutočnil vo vysokej rýchlosti v najbližšej vzdialenosti zhruba 3500 kilometrov od povrchu telesa. Podľa vedcov by získané údaje mohli pomôcť lepšie pochopiť proces vzniku planét.

Vedci zatiaľ s istotou nevedia, či Ultima Thule tvorí jeden alebo viacero objektov. To by mali definitívne objasniť fotografie s vysokým rozlíšením, ktoré na Zem dorazia až vo februári.

Podľa prvých nejasných záberov sa zdá, že by mohlo ísť o teleso pozdĺžneho tvaru s približnými rozmermi 35 krát 15 kilometrov, píše agentúra AFP.