Január vo vesmíre. Pozorujte kométu či úplné zatmenie Mesiaca

Kométu nájdeme na pomedzí súhvezdia Rysa a Veľkej medvedice, bude vyzerať ako zelenkavá difúzna škvrna s uhlovým priemerom, aký má Mesiac v splne. Jej jasnosť bude rýchlo klesať, pretože od 16. decembra sa kométa od Zeme vzďaľuje. Najpríhodnejšie pozorovacie podmienky nastanú v prvom januárovom týždni, počas ktorého dospeje Mesiac do novu (v nedeľu 6. januára) a nebude nás rušiť svojím svitom, píšu Lidovky.

V januári nás čaká ešte jeden mimoriadny astronomický zážitok - úplné zatmenie Mesiaca. Na to si budeme musieť privstať. Odohrá sa v skorých ranných hodinách 21. januára. Postačí sa zobudiť okolo štvrť na päť ráno.

V túto dobu zbadáte nášho kozmického suseda vysoko nad západným obzorom medzi súhvezdiami Blížencov a Raka. Sprevádzať ho budú tri veľmi jasné stálice: po pravej strane narazíte na Pollux a Castor zo súhvezdia Blížencov, pod Mesiacom uvidíte osamelého Procyona z Malého psa.

Mesiac sa z oblohy nestratí
O 4.34 sa mesačný kotúč začne pozvoľna nasúvať do zemského tieňa. Ten sa ako tmavý lem objaví pri ľavom hornom okraji Mesiaca a budeme mať možnosť sledovať čiastočné zatmenie. V nasledujúcej hodine bude tieň postupovať smerom k protiľahlému pravému dolnému okraju.

Posledný cíp nezatieneného mesačného povrchu zbadáme o 5.41. Od tohto okamihu vstúpi zatmenie do úplnej fázy, pričom stred zatmenia nastane o 6.12.

Mesiac sa z oblohy nestratí, len výrazne potemnie a získa červenohnedý odtieň. Pokles jeho jasu môžete využiť na prehliadnutie veľkej otvorenej hviezdokopy Jasličky (M44) v susednom súhvezdí Raka. Pri pohľade očami bude vyzerať ako veľký hmlistý oblak rozprestierajúci sa na ploche mesačného splnu. Stačí pohľad len malým ďalekohľadom a oblak sa premení na desiatky podobne jasných hviezd so žltobielym či oranžovým odtieňom.

Vráťme sa ale k Mesiacu. Na konci úplného zatmenia o 6.43 ho nájdeme už nízko nad západným horizontom. Ako prvý sa zo zemského tieňa vymaní horný okraj mesačného kotúča, čím zatmenie opäť prejde do čiastočnej fázy. Zemský tieň potom bude ustupovať smerom k pravému dolnému okraju Mesiaca, až ho o 7.51 úplne opustí.