Nový výskum: Galaxia vrazí do Mliečnej cesty, prebudí čiernu dieru a slnečná sústava sa bude rútiť vesmírom

Možno viete, že obrovská špirálová galaxia Andromeda má prísť do stretu s Mliečnou cestou asi o 5 miliárd rokov. Ale jeden z našich menších galaktických susedov, Veľký Magellanov mrak podľa novej štúdie zasiahne našu galaxiu asi 2,5 miliardy rokov pred Andromedou, uvádzajú Fox News.

"Napriek tomu, že v súčasnosti Veľký Magellanov mrak smeruje preč od Mliečnej cesty, dynamické trenie pôsobiace na takú ťažkú ​​galaxiu spôsobí, že jej orbita rýchlo stratí energiu a približne o miliardu rokov sa obráti a bude smerovať do stredu, kde sa s ňou o ďalších 1,5 miliardy rokov zlúči," uviedli vedci

Trpaslíčia galaxia, ktorá leží asi 163-tisíc svetelných rokov od Mliečnej cesty, nárazom do nej spôsobí, že slnečná sústava, kde sa nachádza aj Zem, sa bude rútiť vesmírom. 

Môže tiež prebudiť aj spiacu čiernu dieru v Mliečnej ceste známu ako Strelec A *, ktorá je asi 4 milióny krát väčšia ako Slnko. Diera by potom pohltila okolitý plyn, desaťkrát by sa zväčšila a rozptýlila vysokoenergetické žiarenie, uviedla správa.

Ale tieto "vesmírne ohňostroje" pravdepodobne neovplyvnia život na Zemi, ak už podľa správy nebola hodená do vesmíru. Vzdialenosť medzi hviezdami je taká veľká, že dokonca aj zrážka galaxií pravdepodobne nepoškodí našu slnečnú sústavu.

Táto udalosť sa môže podľa astrofyzikov z Durhamskej univerzity, ktorí pracujú s univerzitou v Helsinkách, stať asi o dve miliardy rokov. "Zatiaľ čo dve miliardy rokov sú extrémne dlhé v porovnaní s ľudským životom, je to veľmi krátka doba v kozmickom časovom rozmedzí," povedal hlavný autor výskumu Marius Cautun z Inštitútu výpočtovej kozmológie na Durhamskej univerzite.

"Zničenie Veľkého Magellanovho mraku, keď ho pohltí Mliečna cesta, spôsobí zmätok s našou galaxiou, prebudí čiernu dieru, ktorá žije v jej strede a zmení našu galaxiu na aktívne galaktické jadro alebo kvazar."