Záhada okolo prstencov Saturnu. Dokedy bude planéta "nebeským krásavcom"?

 Saturn nebude večne "nebeským krásavcom" našej slnečnej sústavy. Vyplýva to z nových vedeckých výskumov americkej vesmírnej agentúry NASA. Tá dospela k záveru, že planéta jedného dňa príde o svoje prstence. Aj keď je tempo miznutia pomerne rýchle, potrvá to zrejme ešte nejaký čas. Približne sto miliónov rokov.

"Máme šťastie, že sa môžeme pozerať na systém Saturnových prstencov, ktorý sa zdá byť niekde uprostred svojej životnosti," napísal vo vyhlásení vedúci autor štúdie James O'Donoghue z Goddardovho strediska vesmírnych letov NASA v Marylande. 

Prstence podľa expertov sťahuje do Saturnu magnetické pole planéty ako prachový dážď ľadových častíc. "Odhadujeme, že tento prstencový dážď počas pol hodiny odčerpá zo Saturnových prstencov množstvo vody, ktoré by zaplnilo olympijský bazén," uviedol O'Donoghue.

Takto by celý systém zanikol počas 300 miliónov rokov. Sonda Cassini odmerala materiál, ktorý padá z prstencov na Saturnov rovník a vedcom z toho vyšlo, že táto pýcha planéty by mohla zmiznúť už o sto rokov. "To je relatívne krátka doba, vzhľadom k veku Saturnu, ktorý presahuje štyri miliardy rokov," poznamenal.

Vedci sa už dlho zamýšľajú nad tým, či sa Saturn sformoval s prstencami, alebo či prstence vznikli neskôr. Nový výskum dáva prednosť druhej možnosti s tým, že prstence zrejme nie sú staršie ako sto miliónov rokov.