Počas zatmenia dopadol na Mesiac meteorit. Pozrite si jedinečné snímky

Niekoľko amatérskych astronómov si všimlo, že v pondelok ráno o 04:41:43 UTC (5:41:43 SEČ) sa na mesačnom povrchu objavil záblesk, ktorý sa na záberoch prejavil ako biela bodka s veľkosťou jedného pixelu, píše Technet.cz.

Tento záblesk je v rovnakom čase vidieť na niekoľkých na sebe nezávislých záznamoch, čo vylúčilo, že by išlo o náhodný šum na danom čipe.

​Španielsky astrofyzik José María Madied sa domnieva, že na lunárny povrch dopadla časť horniny z kométy. Na rôzne oblasti Mesiaca mal namierených hneď osem teleskopov, aby mohol prípadný zásah lepšie zamerať. Madied uviedol, že Mesiac čelí dopadom vesmírnych telies bežne, čo dokladá povrch posiaty krátermi. Zem v týchto prípadoch na rozdiel od Mesiaca chráni atmosféra, v ktorých meteority vo väčšine prípadov zhoria.

Podľa jeho predbežných odhadov mohol mať meteor pred dopadom hmotnosť asi dva kilogramy a veľkosť futbalovej lopty. "Som naozaj, naozaj rád, že sa to stalo," povedal o zásahu meteoritom Madiedo. "Kombinácia potemnelého povrchu a veľkého množstva pozorovateľov zvýšila šancu, že sa túto udalosť podarí zachytiť. Je to pripomienka toho, že naša slnečná sústava je stále celkom divoké miesto. "

Odborníci vrátane Madieda sa zhodujú, že pondelkový dopad bol vôbec prvý, ktorý sa podarilo spozorovať počas mesačného zatmenia.