Sonda prežila prvý výlet okolo našej hviezdy

Sonda vyletela do vesmíru 12. augusta 2018 a prežila svoj prvý blízky prelet okolo Slnka 5. novembra minulého roka, keď sa dostala do blízkosti 24 miliónov kilometrov od hviezdy. Od 19. januára sonda dosiahla svoj najvzdialenejší bod od Slnka, predtým, ako vstúpi do ďalšieho blízkeho prechodu 4. apríla.

Odovzdala už 17 gigabitov vedeckých údajov z prvej obežnej dráhy, uviedli úradníci NASA a do apríla odovzdá úplné pozorovania z obežnej dráhy.

"Bolo to fascinujúca prvá obežná dráha," uviedol vo vyhlásení Andy Driesman, projektový manažér Parker Solar Probe a vedecký pracovník laboratória na Johns Hopkins University, ktorý projekt postavil a riadil. "Dozvedeli sme sa veľa o tom, ako sonda funguje a reaguje na slnečné prostredie, a som hrdý, že môžem povedať, že tímové projekcie boli veľmi presné."

"Dáta, ktoré sme zatiaľ dostali, obsahujú náznaky mnohých nových vecí, ktoré sme predtým nevideli a na potenciálne nové objavy." Parker Solar Probe dostáva sľubu misie odhaliť tajomstvá nášho Slnka," dodal Nour Raouafi, projektový vedec na sonde.

Prvé priblíženie sondy zlomilo predošlé rekordy; predchádzajúci držiteľ rekordu pre blízky prístup k Slnku, Helios 2, mal približne dvakrát väčšiu vzdialenosť Parker Solar Probe od hviezdy v roku 1976. Parker taktiež porazila rekordy rýchlosti, keď sa k Slnku blížila rýchlosťou 343,112 km/h.

Pri svojom druhom obehu okolo našej hviezdy bude sonda letieť v podobnej vzdialenosti, ale v budúcich obežných dráhach prelomí svoje vlastné rekordy, keď sa dostane bližšie a bližšie k Slnku, uvádza Space.com. Pri svojom konečnom plánovanom lete sa ku koncu roka 2025 dostane na vzdialenosť len 6,16 milióna kilometrov od Slnka, zrýchlená gravitáciou hviezdy na takmer 690 000 km/h.

Počas celých 24 letov štyri nástroje sondy pomôžu výskumníkom porozumieť vnútornému fungovaniu Slnka, ako aj to, čo robí vonkajšiu atmosféru hviezdy nazývanú koróna, oveľa horšou ako jej povrch.