Vôbec prvá fotka čiernej diery je po rokoch na dosah

Čierne diery sú najhustejšie objekty vo vesmíre. Prejavujú sa silnou gravitáciou, ktorá nedovolí ničomu z jej vnútra uniknúť. Ani svetlu. Preto nemôžu zo svojho vnútra žiariť, a tak sa javia úplne čierne.

Čierne diery vznikajú pri kolapse hmotných hviezd na konci svojho života. „Vyplývajú z rovníc Einsteinovej všeobecnej teórie relativity, ktorá hovorí o tom, ako sa zakrivuje časopriestor v prítomnosti hmotných objektov. V prípade čiernej diery je zakrivenie také veľké, že aj častice svetla mu neuniknú a obiehajú čiernu dieru donekonečna,“ vysvetlil pre HN Science Ľubomír Hambálek z Astronomického ústavu SAV.

Oblasti, odkiaľ niet úniku, sa hovorí aj horizont udalostí a dá sa chápať ako akýsi okraj čiernej diery. Ak sa v blízkosti čiernej diery nachádza iná hviezda, čierna diera svojou gravitáciou kradne jej atmosféru. Tento plyn špiráluje k horizontu udalostí, až bude nakoniec pohltený.

Svietiaci prstenec

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.