Magnetické pole Zeme pred miliónmi rokov takmer zmizlo

V tom čase ešte mladé a kvapalné jadro Zeme začalo pravdepodobne tuhnúť, čo posilnilo pole, uviedol vedecký tím v časopise Nature Geoscience. Je to dôležité preto, lebo magnetické pole chráni našu planétu a jej obyvateľov pred škodlivým žiarením a slnečným vetrom.

Vedci zistili, čo vtedy bolo jadro našej planéty, keď sa pozreli na kryštály veľkosti zrniečok piesku.

Z východného Qubecu zozbierali vzorky plagioklázy a klinopyroxénu - minerálov, ktoré sa vytvorili pred 565 miliónmi rokov. Tieto vzorky obsahujú malé magnetické ihly s veľkosťou približne 50 až 100 nanometrov, ktoré sa v roztavenej hornine orientujú v tom istom čase v smere magnetického poľa.

"Tieto malé magnetické častice sú ideálnymi magnetofónmi," povedal spoluautor John Tarduno, profesor na univerzite v Rochesteri v New Yorku. "Keď sa ochladia, uzamknú záznam o magnetickom poli Zeme, ktorý sa zachováva miliardy rokov."

Dokázali určiť, že častice vnútri kryštálov mali veľmi nízky náboj a Zem bola v "kritickom bode, kde sa dynamo takmer úplne zrútilo", dodal Tarduno. 

Akonáhle sa geodynamo, ktoré spôsobuje rast a udržiavanie magnetického poľa, dostalo prirodzený skok spevnenia jadra Zeme, nabité častice sa stále pohybovali a magnetické pole zosilnelo.