Čínska sonda odhaľuje nové tajomstvo na odvrátenej strane Mesiaca

Mesiac sa stále otáča, aby neustále smeroval iba jednu svoju tvár na nás, a tak zažíva dni a noci z meniaceho sa slnečného svetla. Tieto obdobia sú približne dva týždne na Zemi.

Údaje z misií Apollo už ukázali, že slnečný povrch mesiaca môže v priebehu dňa stúpať na 260 stupňov Celzia a klesnúť na mínus 173 Celzia v noci. Ale všetky tieto údaje pochádzajú zo strany Mesiaca, ktorá je viditeľná zo Zeme, uvádza Live Science.

Nová čínska misia, ktorá pristála na "temnej" strane Mesiaca, zaznamenala počas dlhej lunárnej noci ešte chladnejšie teploty. Čínsky lander Čchang-e 4 a jej rover Yutu 2 sa na konci januára prebudili z nečinných, energeticky úsporných režimov a poslali na Zem údaje naznačujúce, že teploty tam klesli na mínus 190 stupňov Celzia.

"Rozdiel medzi údajmi Čchang-e 4 a misiami Apolla je pravdepodobne kvôli rozdielu v zložení lunárnej pôdy medzi oboma stranami Mesiaca, ale stále potrebujeme dôkladnejšiu analýzu," povedal Zhang He, výkonný riaditeľ projektu Chang'e 4.

Inými slovami, niečo z lunárnej nečistoty, v ktorej sa nachádza Chang'e 4, pravdepodobne spôsobuje, že pôda si cez noc udržiava menej tepla ako miesta pristátia Apolla. 

Čchang-e 4 a Yutu 2 sú prvými sondami na preskúmanie odvrátenej strany nášho najbližšieho suseda, takže údaje, ktoré vrátia, budú jediné. Môže to byť dlhá doba, kým vedci nájdu spoľahlivú odpoveď na otázku teplotných rozdielov.