S posádkou už v júli. SpaceX otestuje loď pre pilotované lety

Loď Crew Dragon, tentoraz ešte bez ľudí, vynesie na obežnú dráhu z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride raketa Falcon 9. Druhý let, plánovaný podľa NASA na júl, by už mal predviesť "na ostro" prepravu amerických astronautov na ISS.

Plánovaný úspech má zbaviť Američanov závislosti od Ruska pri doprave posádok na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS). Teraz sa musia spoliehať na ruské rakety a kozmické lode Sojuz.

Od ukončenia letov raketoplánov v roku 2011 čakajú na vlastné nové lode. V roku 2010 NASA spustila program komerčnej prepravy posádok. V jeho rámci potom o štyri roky neskôr vybrala pre dopravu astronautov na ISS spoločnosti Boeing a SpaceX.

​Boeing by mal predviesť svoju loď CTS-100 Starliner tiež najprv pri testovacom lete bez posádky. Štart sa pôvodne predpokladal v marci, ale bol presunutý na apríl, zatiaľ bez presného dátumu. Následný prvý predvádzací let s prepravou astronautov na ISS sa plánujú na august.

Okrem toho americká spoločnosť Lockheed Martin a európsky Airbus pripravujú pre NASA ďalšiu kozmickú loď Orion, ktorú budú tvoriť dva moduly. Veliteľský modul tohto viacúčelového prostriedku pre prepravu posádok (MPCV) má na starosti Lockheed Martin a servisný modul Airbus.

Orion má popri doprave astronautov na ISS a späť na Zem tiež lietať s posádkami do hlbokého vesmíru. Plánuje sa, že s ním ľudia v budúcnosti budú vykonávať výskum Mesiaca, asteroidov i Marsu. Prvá misia s ľudskou posádkou sa zatiaľ nepredpokladá skôr ako v roku 2023.

V súčasnosti prepravujú náklad na ISS už dve súkromné ​​americké spoločnosti. SpaceX s Dragonmi a Northrop Grumman s loďami Cygnus, ktoré táto spoločnosť kúpila v polovici roka s firmou Orbital ATK. Zásoby na stanicu dopravujú i ruské "vesmírne kamióny" Progress a japonské HTV. V rokoch 2008 až 2015 na stanici lietali aj lode ATV Európskej vesmírnej agentúry (ESA).