Jednosmerná letenka na červenú planétu sa odkladá. Mars One krachuje

Už v roku 2013 sa prihlásilo vyše 100-tisíc ľudí z celého sveta, že by sa na Mars - bez možnosti návratu - vydali. Existujú však dôvodné pochybnosti o tom, či sú títo dobrovoľníci reálni. Aspoň niektorí teda áno: napríklad Češka Lucie Ferstová, ktorá postúpila do finálového výberu, píše Technet.cz.

Let na Mars nie je len tak
Odborníci varovali, že plán má veľké medzery: "Tento program si síce získal veľa pozornosti, ale zatiaľ nebolo publikovaných mnoho informácií o technických aspektoch tejto misie," uviedol astroinženýr Sydney Do a jeho tím z MIT. Vo svojej štúdii sa preto pokúsil o nezávislé posúdenie technickej realizovateľnosti misie Mars One. Ako hlavné problémy uvádzali nedostatočnú úroveň nástrojov pre dlhodobú recykláciu potravín aj vzduchu na marťanskej základni. Problémom by bol aj nedostatok náhradných dielov, prípadne ich veľká hmotnosť.

Teraz sa presunieme do súčasnosti, do začiatku roku 2019, keď si diskutujúci na serveri Reddit všimol oficiálne informácie o tom, že od 15. januára 2019 je spoločnosť Mars One zrušená z dôvodu bankrotu.

Spoločnosť Mars One na stránkach publikovala informáciu o tom, že spolupracuje so súčasnými aj prípadnými investormi na riešení. "Spoločnosť má 30 dní na zrušenie procesu likvidácie," stojí vo vyhlásení. Dlh je údajne "len" milión eur, a investori sú pripravení dohodnúť sa so všetkými veriteľmi. Mars One sľubuje, že do mesiaca toto riešenie nájde, a cesty na Mars sa nevzdáva. Ich aktuálne problémy však rozhodne nedávajú dôvod na dôveru v už tak dosť nerealistický projekt.