Atmosféra Zeme je väčšia, ako sa myslelo. Siaha ďaleko za Mesiac

S Mesiacom sme spojení viac, ako sme si doteraz uvedomovali. Ukazuje sa, že vonkajšia časť atmosféry Zeme značne presahuje obežnú dráhu. V skutočnosti ide až na dvojnásobok vzdialenosti od Mesiaca, informuje server Big Think. Tento objav je výsledkom pozorovaní sondy SOHO vypustenej v roku 1995 na štúdium Slnka, ktorú prevádzkuje Európska vesmírna agentúra (ESA) a NASA.

Merania, ktoré SOHO odobrala pred 20 rokmi, priniesli pozoruhodný pohľad do novej štúdie. Z údajov vyplýva, že geokoróna, najvyššia časť plynného obalu Zeme, sa rozkladá vo vesmíre o rozlohe až 630-tisíc kilometrov. Táto vzdialenosť je 50-násobkom priemeru Zeme. Hlavný autor štúdie Igor Baliukin z Ruského inštitútu pre výskum vesmíru vysvetlil, že Mesiac letí cez zemskú atmosféru.

Geokoróna sa objavuje tam, kde atmosféra planéty prichádza do styku s vesmírnym priestorom. Je to v podstate mrak vodíkových atómov. Medzi rokmi 1996 a 1998 mohol SWAN, nástroj na palube SOHO, používať svoje snímače na sledovanie vodíkových stôp, čím určil okraje geokoróny.

Zdroj: ESA

"Údaje archivované pred mnohými rokmi môžu byť často využívané pre novú vedu," povedal Bernhard Fleck, vedecký pracovník Európskej vesmírnej agentúry SOHO. "Tento objav poukazuje na hodnotu údajov zozbieraných pred 20 rokmi a mimoriadny výkon SOHO."

Okrem toho, že tento objav pomáha pochopiť atmosféru Zeme, môže byť užitočný pri hľadaní planét s vodou mimo našej slnečnej sústavy. Zistenie prítomnosti vodíka v ich vonkajších atmosférach môže znamenať prítomnosť vodných pár blízko povrchu.