Máte šancu pomenovať päť mesiacov Jupitera. Má to však podmienky

Výskumníci oznámili, že potrebujú s touto úlohou pomoc a podľa Space.com žiadajú fanúšikov astronómie, aby predložili svoje návrhy na názvy piatich nových objavov. Ak vás táto výzva zaujala, pozrite sa, čo by mala spĺňať.

Názvy musia spĺňať určité kritéria, aby mohli byť schválené Medzinárodnou astronomickou úniou, ktorá dozerá na všetky názvy objektov vo vesmíre.

Všetky mesiace Jupitera sú pomenované po postavách z gréckej a rímskej mytológie, ktoré buď pochádzajú z alebo sú milencami najvyššieho bohu Pantéonu, Zeusa/Jupitera. Nemusíte sa báť, že to bude obzvlášť obmedzujúce - v oboch mytológiách je tento konkrétny boh notoricky známy pre svoju agresívnu sexuálnu aktivitu.

Ale mená mesiacov sú tiež štruktúrované na základe smeru, v ktorom obiehajú okolo plynového giganta. Dva z nových mesiacov obiehajú Jupiter v rovnakom smere, ako sa otáča planéta, čo si vyžaduje meno, ktoré končí na písmeno a; ostatné tri idú v opačnom smere a dostanú názvy, ktoré končia na písmeno e.

Sú tu aj ďalšie pravidlá, napríklad mená nemôžu byť príliš podobné tým, ktoré sa už používajú pre mesiace alebo asteroidy a nemôžu urážať žiadnu kultúru.

Akonáhle vyberiete mená, ktoré by ste chceli nominovať, na Twitteri vysvetlite svoj výber v jedinom tweete na @ JupiterLunacy označenom # NameJupitersMoons. Návrhy sa môžu podávať do 15. apríla.