Raketa Sojuz vyniesla do vesmíru prvé satelity pre celosvetovú internetovú sieť

Raketa z kozmodrómu vo Francúzskej Guyane vyletela po 22:30 SEČ a jej let mal trvať asi 80 minút, napísal server BBC. OneWeb chce na obežnú dráhu umiestniť celkovo takmer 900 satelitov, internetové pripojenie plánuje ponúkať ešte do konca tohto roka.

Satelity sa budú pohybovať vo výške okolo 1000 kilometrov nad povrchom zeme a potrvá najmenej 24 hodín, než prevádzkovateľ s istotou potvrdí, že sú plne funkčné. Od septembra potom majú štarty rakiet so satelitmi pokračovať každý mesiac, pri jednom štarte rakety vynesú naraz až 30 satelitov. Štvrtina plánovaného systému by tak mala byť dokončená do konca roka, napísala agentúra Reuters.

OneWeb chce skrze internet šírený zo satelitov ponúknuť pripojenie v celosvetovom meradle, signál by mal byť prístupný aj v tých najodľahlejších miestach na zemi.

Satelitnú internetovú sieť plánujú vytvoriť aj konkurenti spoločnosti OneWeb. Tieto plány oznámila aj firma Blue Origin, za ktorou stojí zakladateľ amerického internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, alebo firma SpaceX miliardára Elona Muska s projektom Starlink.