Svet pred rokom prišiel o jedného z najznámejších vedcov. Pokrok nás privedie do záhuby, tvrdil Hawking

Stephen Hawking fascinoval vôľou, s ktorou prekonával svoj telesný handicap. V posledných rokoch varoval, že "vedecký pokrok privedie ľudstvo do záhuby" či že "do 100 rokov roboti takmer vo všetkom nahradia a prekonajú ľudí".

Jeho telo bolo kvôli amyotrofickej laterálnej skleróze úplne ochrnuté a neschopné reči a vedec pracoval z pojazdného kresla. Hlas stratil pri tracheotómii v roku 1985, ale s pomocou počítača dokázal hovoriť vďaka systému, ktorý prevádzal do podoby hovoreného slova pohyby jeho tváre.

Prevažnú časť svojho bádania venoval Hawking vesmírnym čiernym dieram, zaoberal sa tiež tzv. teóriou všetkého, teda prepojením Einsteinovej všeobecnej teórie relativity s kvantovou mechanikou. V roku 1983 prišiel s teóriou, že čas a priestor sú konečné, aj keď nemajú konkrétnu hranicu. "Je to ako zemeguľa," vyhlásil, "tá je tiež konečná a pritom na koniec nedôjdete."

Narodil sa 8. januára 1942 v Oxforde - presne 300 rokov po tom, čo zomrel Galileo Galilei. Naopak deň Hawkingovej smrti pripadol na výročie narodenia Alberta Einsteina, ktorý prišiel na svet 14. marca 1879.

Pri štúdiu matematiky na Oxfordskej a neskôr Cambridgeskej univerzite vraj Hawking cez nesporné nadanie nepôsobil ako nejaký podivínský génius - robil kormidelníka miestnej osmiveslici a rád chodil po večierkoch. Choroba ho zasiahla v závere štúdií a lekári mu prorokovali skorú smrť. Hawkingovi sa však aj na pojazdnom kresle podarilo doštudovať, založiť rodinu a pokračovať vo vedeckej práci.

Preslávila ho kniha Stručná história času z roku 1988, v ktorej sa snažil priblížiť zrozumiteľným spôsobom tajomstvá kozmológie - vedy o stavbe a vývoji vesmíru. Bol druhýkrát rozvedený. Prvýkrát sa oženil v roku 1965 s Jane Wildeovou, s ktorou mal tri deti. Druhýkrát si v septembri 1995 vzal svoju bývalú ošetrovateľku Elaine Masonovú. Rozviedli sa v roku 2006.

V roku 2014 nakrútil režisér James Marsh na základe jeho života film Teória všetkého, kde fyzika hral britský herec Eddie Redmayne.