Sojuz úspešne dopravil troch astronautov k ISS

Rus Alexej Ovčinin a Američania Christina Kochová a Nick Hague by mali na stanici stráviť 204 dní. Ovčinin a Hague sa k ISS vydali po neúspešnom októbrovom lete, pri ktorom po oddelení prvého stupňa rakety zlyhal motor druhého stupňa. Posádka sa preto musela predčasne vrátiť na Zem, čo sa vďaka správnemu fungovaniu záchranného systému úspešne podarilo.

Ruská raketa Sojuz-FG odštartovala vo štvrtok z kazachstánského kozmodrómu Bajkonur podľa plánu o 21:14 SEČ a vyniesla Sojuz MS-12 na obežnú dráhu. Loď sa po štyroch obletoch Zeme priblížila k ISS za menej ako šesť hodín, teda za kratší čas, než sa predpokladalo. Ku spojovaciemu uzlu s prechodovou komorou Poiska sa potom pripojila v 03:01 SEČ.

Let i pripojenie boli bez problémov a Kochová, Hague a Ovčinin dve hodiny po pristátí, v 05:07 SEČ, "vstúpili" na palubu orbitálneho komplexu. Doplnili tak posádku ISS na obvyklých šesť členov. Od 3. decembra tam už sú Rus Oleg Kononenko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

NASA naplánovala na 29. marca vôbec prvú pracovnú zmenu mimo stanice výlučne ženského tímu, ktorý spoločne uskutoční McClainová a Kochová. O týždeň skôr si ešte McClainovu prácu v otvorenom vesmíre precvičí s Hagueom. V máji potom budú vonku pracovať tiež Ovčinin a Kononenko.

Ovčinin a Hague sa s použitím záchranného systému museli v októbri vrátiť na Zem. Po oddelení prvého stupňa rakety Sojuz-FG vtedy zlyhal motor druhého stupňa. Pred dnešným štartom obaja muži na tlačovej konferencii uviedli, že rakete veria. "Som si stopercentne istý, že nás kozmická loď dopraví bezpečne na vesmírnu stanicu a späť domov," vyhlásil podľa agentúry AP Hague.