Ako desať Hiroším. Nad Kamčatkou explodoval meteorit, výbuch bol druhý najsilnejší za 30 rokov

Sila výbuchu desaťkrát prekonala výbuch atómovej bomby zhodenej na konci druhej svetovej vojny na japonské mesto Hirošima. Bola však slabšia, než explózia meteoritu, ktorý vo februári 2013 vybuchol nad ruským mestom Čeľabinsk na Urale. Uviedla to stanica BBC s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Expert NASA Lindley Johnson BBC povedal, že k výbuchom s takouto silou dochádza dvakrát až trikrát za storočie. V danom prípade išlo o druhý najsilnejší výbuch za posledných 30 rokov.

Explóziu zaznamenali vojenské družice. Informáciu odovzdalo NASA americké vojenské letectvo. Vzhľadom na to, že meteorit vybuchol nad morom, nevyvolal takú pozornosť, ako pred rokmi čeľabinský meteorit, zachytený napríklad kamerami, aké si na čelných sklách vozí mnoho ruských motoristov.

Navyše tlaková vlna po výbuchu vyrazila na Urale množstvo okien, ktorých úlomky poranili až 1200 ľudí, a odhad škôd dosiahol miliardy rubľov. Následne - z dôvodu rozbitých okien a tuhého mrazu - museli byť uzavreté všetky školy a škôlky. Vedci odhadli, že čeľabinský meteorit vybuchol tridsaťkrát väčšou silou než bomba nad Hirošimou.

Zdroj: Japan Meteorological Agency

Výbuch nad Kamčatkou sa dostal až teraz na program vedeckej konferencie v meste The Woodlands pri Houstone v americkom Texase.

Danou oblasťou nad Beringovým morom však vedie mnoho leteckých liniek medzi Severnou Amerikou a Áziou, a tak experti dúfajú, že výbuch v podobe obrovskej ohnivej gule okolo poludnia miestneho času 18. decembra 2018 mohol zahliadnuť niektorý z pilotov.

Kongres USA v roku 2005 poveril NASA, aby do roku 2020 dokázala odhaliť v blízkosti Zeme až 90 percent asteroidov o veľkosti 140 a viac metrov, ktorých zrážka so Zemou by prípadne postihla celé regióny. Ale vedci odhadujú, že potrvá ďalších 30 rokov, kým túto úlohu splní.

NASA sa však môže pochváliť, že v júni 2018 pozemné observatórium v Arizone objavilo malý, asi trojmetrový asteroid asi osem hodín pred nárazom.

Centrum pre štúdium objektov blízkych Zemi v laboratóriu NASA potom presne určilo dráhu asteroidu použitú na výpočet pravdepodobného miesta dopadu na juhu Afriky. Ohnivá guľa potom bola skutočne zaznamenaná na záberoch bezpečnostnej kamery na farme v Botswane, v ktorej okolí sa neskôr našli úlomky.