Tentokrát bez kabrioletu. Najsilnejšiu raketu čaká prvý komerčný let

Najvýkonnejšie dnes fungujúca raketa, Falcon Heavy spoločnosti SpaceX, zažije svoj prvý komerčný let zrejme v druhom aprílovom týždni. Televízii CNBC (a neskôr aj ďalším médiám) to tvrdis nemenované zdroje, ktoré poznajú plány spoločnosti SpaceX. Bol by to prvý štart od prvého skúšobného letu, ktorý na obežnú dráhu okolo Slnka poslal elektromobil, uvádza Technet.cz.

Štart podľa týchto informácií sa neuskutoční skôr ako 7. apríla o 22:36 svetového času. Už dlhšiu dobu sa vie, že náklad bude tvoriť satelit Arabsat 6A, teda komerčný telekomunikačný satelit, ktorý pre spoločnosť Arabsat postavil Lockheed Martin. Podľa pôvodných plánov mal štart prebehnúť v poslednom kvartáli roku 2018.

Satelit má hmotnosť zhruba šesť ton a mal by poskytovať televízny, internetový a telefónny signál zákazníkom v častiach Stredného východu, Afriky a Európy. Profil letu je pomerne obvyklý: Falcon Heavy satelit vynesie na tvz. GTO orbit, teda prechodový orbit na ceste k jeho konečnému cieľu, teda na geostacionárnu dráhu zhruba 36-tisíc kilometrov nad povrchom Zeme.

​(Pre informáciu, priamo na geostacionárnu dráhu by mal mať Falcon Heavy maximálnu nosnosť cca 13 ton, na GTO cca 22 ton. Výkony výrazne ovplyvňujú parametre letu ako napríklad to, či sa plánuje pristátie všetkých troch stupňov atď.).

Cena za štart nebola zverejnená, podľa dostupných údajov sa cena za štart Falcon Heavy pohybuje niekde medzi 90 a 150 miliónmi dolárov. Z objednaných štartov Falcon Heavy poznáme cenu iba jednej zmluvy, a to s americkým letectvom, ktoré SpaceX zaplatí za štart satelitu Command-52 130 miliónov dolárov.

Prvý stupeň Falconu Heavy je veľmi zjednodušene povedané zostavený z troch prvých stupňov Falcon 9, ktoré (predovšetkým stredový) však museli prejsť značnými konštrukčnými úpravami. Pri väčšine misií by sa všetky tri stupne mali vrátiť na Zem a byť pripravené na ďalšie použitie tak, ako tomu bolo pri skúšobnom lete.