Na ISS testovali antibakteriálny povrch. Baktérie doslova explodujú

Vedci z berlínskej univerzity Beuth University of Applied Sciences pod vedením Elisabeth Grohmannovej podľa Technet.cz testujú nový antibakteriálny povlak, ktorý by mohol v budúcnosti výrazne pomôcť v boji s baktériami počas dlhých pilotovaných vesmírnych misií. Časopis New Scientist popisuje, že táto vrstva nesie označenie AGXX a obsahuje kovy striebra a ruténia obohatené o vitamín C.

AGXX využíva reakciu medzi striebrom a ruténiom a vytvára voľné radikály, ktoré poškodzujú membrány bakteriálnych buniek. "Baktérie doslova explodujú," uviedla Grohmannová.

Práve baktérie sú jednou z hrozieb, ktorá znepríjemňuje život na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), a tak sa vedci rozhodli vyskúšať túto vrstvu práve tam.

ISS je uzavretý priestor, kde môže ľudská mikroflóra podstúpiť neobvyklé zmeny a môže predstavovať zdravotné riziká pre posádku. Kolónie baktérií dokážu vytvoriť tenký film, ktorý pokryje povrchy a môže tiež napomáhať korózii kovov. Pomocou tohto mikrofilmu a alebo upravením bunkovej stavby dokážu baktérie lepšie odolávať antibiotikám.

Vedci testovali antibakteriálnu vrstvu na špeciálnych doštičkách o ploche 4 cm2 pripevnených na dverách kúpeľne. Vedci z nich postupne odoberali vzorky povrchu po 6, 12 a 19 mesiacoch. Z výsledkov vyplynulo, že v porovnaní s neošetreným povrchom z ocele a chráneným striebrom (slúži ako antibakteriálna vrstva teraz) došlo k výraznému zníženiu množstva baktérií i húb. Po 19 mesiacoch bolo na antibakteriálnym povrchu o zhruba 80 percent menej baktérií než na oceľovom.

Video z roku 2015, v ktorom astronautka Samantha Cristoforetti ukazuje, ako funguje toaleta na Medzinárodnej vesmírnej stanici.