NASA: India zničením satelitu ohrozila astronautov na vesmírnej stanici

India ešte minulý týždeň oznámila úspešný test zostrelenia vlastného satelitu z obežnej dráhy. Podľa jej ministerstva zahraničia bol navrhnutý tak, aby sa minimalizoval dlhotrvajúci vesmírny odpad a úlomky sa rozpadnú v priebehu niekoľkých týždňov. S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o Microsat-R, relatívne malý satelit s hmotnosťou vyše 700 kilogramov, ktorý sa nachádzal na veľmi nízkej dráhe so strednou výškou približne 250 kilometrov nad povrchom Zeme.

"Práve vďaka týmto dvom parametrom bol počet úlomkov relatívne malý a ich životnosť bude maximálne niekoľko rokov, kým nezhoria v atmosfére," uviedol pre HN Science astronóm Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Desiatky rizikových úlomkov

Jim Bridenstine, šéf amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok oznámil, že test vytvoril 400 trosiek a predstavuje hrozbu pre astronautov na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). "Je hrozné urobiť niečo, čo pošle trosky nad apogeum ISS," povedal na tlačovej konferencii. Termínom apogeum sa rozumie najväčšia vzdialenosť umelého vesmírneho telesa od Zeme.

Pre ISS sú nebezpečné častice, ktoré krížia jej dráhu. Podľa Jiřího Šilhu v tomto prípade k takejto zrážke nikdy nemohlo dôjsť, keďže ISS má najnižší bod na dráhe okolo 408 kilometrov nad povrchom, zatiaľ čo Microsat-M má najvyšší bod nad povrchom len 264 kilometrov. Jednotlivé úlomky však pri rozpade satelitu získajú dodatočnú rýchlosť explóziou, ktorá ich môže posunúť aj na vyššie dráhy.

V dôsledku indického testu sa riziko kolízie s ISS počas 10 dní zvýšilo o 44  percent. NASA v súčasnosti eviduje 24 úlomkov s priemerom nad 10 centimetrov, ktoré dosahujú výšky ISS a predstavujú pre ňu riziko.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.