Japonská sonda "bombardovala" asteroid. Aby vytvorila kráter

Sonda Hayabusa 2 uvoľnila zariadenie v piatok, keď sa vznášala 500 metrov nad asteroidom Ryugu, uvádza The Guardian.

Nárazové teleso v tvare kužeľa, vybavené medenou výbušninou veľkosti baseballovej loptičky, bolo naprogramované tak, aby sa odpálilo 40 minút po jeho uvoľnení a do povrchu asteroidu urobilo kráter.

Ako Hayabusa 2 urobila rýchly výjazd, aby sa zabránilo kolízii s asteroidom alebo utrpela poškodenie z výbuchu, uvoľnila kameru, ktorá by mala byť schopná zachytiť snímky tejto udalosti. Nie je jasné, kedy bude kamera schopná prenášať fotky a umožniť japonskej vesírnej agentúre zistiť, či bola misia úspešná.

Sonda sa vráti na miesto po tom, čo sa prach a nečistoty usadia, aby pozorovala povrch asteroidu zhora a zbierala „čerstvé“ vzorky z podzemia, ktoré neboli vystavené slnečnému žiareniu alebo kozmickým lúčom. Ak bude úspešná, bude to prvýkrát, čo kozmická loď zozbierala takéto materiály.

Predpokladá sa, že asteroid obsahuje relatívne veľké množstvo organickej hmoty a vody spred 4,6 miliard rokov, keď sa zrodila slnečná sústava.

Misia bola spustená v decembri 2014. V septembri minulého roka nasadila Hayabusa 2 dvoch robotov na povrch Ryugu, ktoré odtiaľ poslali video a statické obrázky.

Vo februári sa sonda krátko dotkla asteroidu po ceste dlhšej ako tri a pol roka a vystrelila guľku do povrchu, aby nafúkla prach na zber, a potom sa vrátila späť do svojej polohy.

Všetky podzemné vzorky, ktoré boli uvoľnené počas tvorby krátera, sa uskladnia na palube Hayabusa 2, až kým v roku 2020 nepristane v Južnej Austrálii.