Úžasné fotky odvrátenej strany Mesiaca. Zajtra na ňom pristane izraelská sonda

Sonda vstúpila na obežnú dráhu vo štvrtok a urobila snímky prirodzeného satelitu Zeme. Očakáva sa, že Beresheet dorazí na mesačný povrch 11. apríla, uviedol server Fox News.

Zatiaľ sa uspešné pristátie na povrchu Mesiaca podarilo len USA, Sovietskemu zväzu a Číne. 

Pristátie izraelskej sondy bude tiež prvou súkromnou misiou na dosiahnutie Mesiaca. Beresheet, čo v hebrejčine znamená "začiatok", vyvinula izraelská nezisková organizácia SpaceIL a štátom vlastnený Israel Aerospace Industries.

Počas tohto týždňa SpaceIL a Israel Aerospace Industries vykonávajú sériu intenzívnych manévrov s Beresheetom v príprave na pristátie. Sonda má pristáť v rámci Mare Serenitatis na severnej pologuli Mesiaca. Miesto má magnetické anomálie, čo umožňuje magnetometru vykonať merania ako súčasť vedeckého experimentu. 

Zdroj: Eliran Avital

Beresheet so sebou tiež nesie časovú kapsulu. Údaje o časových kapsulách pozostávajúce z troch diskov obsahujú symboly ako izraelská vlajka a národná hymna krajiny. Na diskoch sú aj slovníky v 27 jazykoch, Biblia a detská kniha inšpirovaná misiou. Beresheet a časová kapsula zostanú na lunárnom povrchu na neurčito.

Sonda bola 21. februára vypustená z Cape Canaveral Air Force Station v rakete Falcon 9.