Prvá fotka horizontu udalostí čiernej diery overí Einsteinovu teóriu

Vedci v šiestich mestách na troch kontinentoch totiž súčasne predstavili prvú snímku jedného z najtemnejších objektov vo vesmíre, ktorú poskladali dohromady z údajov zozbieraných sieťou rádiových ďalekohľadov nachádzajúcich sa na rôznych miestach na Zemi. Ide o projekt EHT, teda Event Horizon Telescope (Ďalekohľad horizontu udalostí).

Vzdialená 55 miliónov svetelných rokov

Čierne diery sú také husté, že z ich gravitácie nemôže uniknúť nič, dokonca ani svetlo. Predpovedali ich rovnice teórie všeobecnej relativity Alberta Einsteina. Na jeho prekvapenie naznačili, že keď sa príliš veľa hmoty alebo energie sústredilo na jednom mieste, časopriestor by sa mohol zrútiť a uväzniť hmotu a svetlo vo večnosti.

Aj napriek tomu, že Einsteinovi sa táto myšlienka nepáčila, dnes je konsenzus, že vesmír je posiaty čiernymi dierami, čakajúcimi na niečo, čo do nich spadne. Mnohé z nich vznikajú z pozostatkov hviezd, ktoré vyčerpali svoje palivo a vyhasli. Iné, milióny alebo miliardykrát masívnejšie ako Slnko, číhajú v centrách galaxií.

Jedna taká čierna diera, ktorej patrí spomínaná snímka, sa nachádza v galaxii M87 v súhvezdí Panna. „Od Zeme sa nachádza veľmi ďaleko, približne 55 miliónov svetelných rokov. Jej hmotnosť je veľmi ťažko predstaviteľná, dosahuje 6,5 miliardy hmotností nášho Slnka,“ povedal Roman Nagy z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Podľa Natalie Shagatovej z Astronomického ústavu SAV je tiež známa obrovskými výtryskmi hmoty v dvoch navzájom opačných smeroch, ktoré sa rozprestierajú až do vzdialenosti 5 000 svetelných rokov. Pre nás je pozorovateľný len jeden z týchto výtryskov, ktorý smeruje k Zemi. Ten druhý nevidíme, čo je tiež relativistický efekt.

Na snímke vidno len tieň čiernej diery

Čo teda môžeme na snímke vidieť?

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.