Najvýkonnejšia raketa súčasnosti zvládla prvý komerčný let

Prvý testovací let rakety Falcon Heavy, ktorá je najsilnejším nosičom súčasnosti, uskutočnila súkromná americká spoločnosť vizionára Elona Muska vlani vo februári. V nákladovom priestore vtedy mala elektromobil Tesla Roadster, ktorý obiehal po dráhe okolo Slnka.

Dva stupne rakety Falcon Heavy neskôr znovu pristáli v areáli Mysu Canaveral, rovnako ako tomu bolo vlani. Tretí stupeň pristál na platforme v oceáne. Vlani sa táto časť misie nepodarila; tretí stupeň rakety miesto pristátia minul a zrútil sa do Atlantického oceánu.

Ťažká raketa, ktorú v parametroch pre hmotnosť nákladu prekonáva len legendárny americký Saturn V, vznikla rozšírením menšej nosnej rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové stupne rakiet. Falcon 9 je v prvom stupni vybavený deviatimi motormi, Falcon Heavy ich má trojnásobok.

​Arabsat-6A je vysokokapacitný telekomunikačný satelit, ktorý bude poskytovať televíziu, rádio, internet a mobilnú komunikáciu zákazníkom na Blízkom východe, v Afrike a Európe. Model Arabsat-6A, postavený na zdokonalenej platforme LM 2100 spoločnosti Lockheed Martin, obsahuje niekoľko inovácií, ktoré poskytujú okrem ďalších frekvenčných pásiem tiež pokročilé komunikačné služby typu Ka-spot a pokrytie pásom Ku a Ka.

Úspešná misia môže odštartovať novú éru dobývania vesmíru. Dostať na obežnú dráhu náklady o hmotnostiach desiatok ton je totiž veľmi drahé.

Falcon Heavy by to mal dokázať za až tretinovú cenu, než tomu bolo doteraz. Nasledovať by mohol rovnaký proces ako pri slabších raketách súkromných spoločností. Tam sa cena za vynesenie ľahkých družíc a ďalšieho materiálu v posledných rokoch výrazne znižuje. Môžu si to tak dovoliť aj menšie spoločnosti.