Mesiac stráca tony vody. Kvôli meteoritom

Sonda Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer zaznamenala medzi novembrom 2013 a aprílom 2014 príležitostné výkyvy v počte častíc, vrátane molekúl vody, ktoré sa vyplavili z Mesiaca, píše časopis Science.

Tieto výkyvy sa zhodovali s 29 známymi meteorickými rojmi, ktoré prešli okolo Zeme počas tohto osemmesačného obdobia, vrátane Leonidov, Geminidov a Kvadrantidov. Čím bol meteorický roj silnejší, tým viac častíc sa vyhodilo z Mesiaca do vesmíru.

Množstvo vody zistené senzormi bolo príliš vysoké na to, aby pochádzalo zo samotných meteoritov alebo z odparenej pôdy. Väčšina vody bola pravdepodobne vytiahnutá z lunárnych zŕn v blízkosti miest dopadu meteoritov.

V priebehu roka meteority z mesačnej pôdy uvoľnili približne 300 ton vody. Zatiaľ čo asi jedna tretina tejto vody končí inde na Mesiaci, vrátane trvalo zatienených oblastí v blízkosti mesačných pólov, zvyšok - približne 200 ton - sa stratí vo vesmíre.

Zistenia naznačujú, že mesačná pôda medzi vysušenou povrchovou vrstvou o hrúbke 8 centimetrov do hĺbky 3 metre obsahuje 200 až 500 častíc na milión vody - a že voda môže byť z pôdy extrahovaná ľahšie, ako sa pôvodne predpokladalo.