Zakrivený priestor i čas. Čo by sa s nami stalo v čiernej diere?

Dvanásteho apríla tohto roku obletela svet prvá fotografia čiernej diery. "Nadšenie spočíva v tom, že takto sme si to predstavovali. Na internete nájdete stovky takýchto obrázkov, no nie sú to fotky. Sú to výsledky simulácií. A keď sme to odfotili - a je to presne také, ako to predpovedala všeobecná teória relativity - tak to je to najväčšie wau," vysvetľuje v rozhovore astrofyzik Roman Nagy.

Čiernu dieru nemôžeme vidieť z fyzikálnych dôvodov. Nedokáže z nej uniknúť ani svetlo, ktoré má najvyššiu rýchlosť. Na fotografii však vidíme plyn, ktorý sa nachádza v blízkosti čiernej diery.

Zdroj: EHT Collaboration

​Už rovnice teórie všeobecnej relativity Alberta Einsteina predpovedali čierne diery. Na jeho prekvapenie však naznačili, že keď sa príliš veľa hmoty alebo energie sústredilo na jednom mieste, časopriestor by sa mohol zrútiť a uväzniť hmotu a svetlo vo večnosti.

Prečo nepohltí čierna diera všetko? Čo to je "špagetifikácia" a prečo sa môžeme tešiť aj na ďalšie fotografie čiernej diery? Pozrite si náš rozhovor v štúdiu.