Sekundy pred nárazom do asteroidu. Japonsko zverejnilo unikátne video

Japonská kozmická agentúra (JAXA) v apríli nasmerovala svoju sondu Hayabusa2, aby zhodila výbušninu na asteroid Ryugu z výšky asi 500 metrov nad jeho povrchom. 

Sonda zo seba vtedy vypustila nárazové teleso v tvare kužeľa, vybavené medenou výbušninou veľkosti baseballovej loptičky, bolo naprogramované tak, aby sa odpálilo 40 minút po jeho uvoľnení a do povrchu asteroidu urobilo kráter.

JAXA teraz zverejnila video z pohľadu sondy, ktoré poskytuje výnimočne detailný pohľad na povrch asteroidu, uvádza server Futurism.

Podľa Európskej vesmírnej agentúry výskumníci očakávajú, že bombardovanie vytvorilo na Ryugu výrazný kráter. Dúfajú, že získajú časť podpovrchového materiálu uvoľneného bombardovaním, aby ho mohli analyzovať, keď sa sonda v roku 2020 vráti späť na Zem.

Ich plán je teraz poslať Hayabusa2 späť na scénu bombardovania asteroidu, aby vo štvrtok preskúmala a urobila snímky. Takže zatiaľ čo možno netušíme, ako práve teraz vyzerá bombardovaný asteroid, možno nebudeme musieť dlho čakať, kým to zistíme.