Fotka ako dôkaz. Japonci vytvorili na asteroide kráter

Vizuálne potvrdenie účinkov manévru predstavuje ďalší významný míľnik v misii Hayabusa2, ktorú vyslala agentúra Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA), aby preskúmala asteroid Ryugu.

"Presná veľkosť a tvar umelého krátera sa v budúcnosti podrobne preskúmajú, ale už teraz môžeme vidieť, že sa zmenil terén o rozlohe asi 20 metrov. Takú veľkú zmenu sme nečakali, spustila sa k tomu živá diskusia," napísala JAXA na Twitteri.

JAXA doteraz zverejnila len fotky pred a po tom, kde sonda vytvorila kráter. Sonda sa v priebehu procesu nárazu a asi dva týždne po jeho páde schovala za asteroid, aby ho chránila pred letiacimi úlomkami.

Tím JAXA nechcel zanechať len svoju značku na inom telese slnečnej sústavy. Táto operácia má tiež vedeckú hodnotu, postup by mal dať vedcom prístup k štúdiu nedotknutého materiálu pod zvetraným povrchom Ryugu.

Teraz, keď JAXA potvrdila, že výsledkom operácie je kráter, vedecká práca sa môže začať. Môže to zahŕňať nasatie vzorky tejto hlbšej horniny, ktorá by sa pripojila k vzorke zozbieranej začiatkom tohto roka z inej strany Ryugu.

Hayabusa2 zostane na asteroide až do konca tohto roka, keď sa vráti späť k Zemi so vzácnym nákladom vzoriek vesmírnych hornín na palube.