Šéf NASA: Nebezpečné asteroidy blízko Zeme nie sú také zriedkavé, ako si myslíte

"Prial by som si, aby som vám mohol povedať, že tieto udalosti sú výnimočné... ale nie sú," povedal šéf amerického úradu pre letectvo a vesmír Jim Bridenstine s tým, že sa teraz viac pracuje na ochrane našej planéty pred dopadom asteroidov. Píše o tom Independent.

Ako príklad uviedol pád meteoritu v Čeljabinsku v roku 2013. Obrovský výbuch, ktorý vznikol, keď vstúpil do atmosféry, zranil vyše 1500 ľudí a poškodil viac ako 7 000 budov. Štatisticky sa meteorologické udalosti tejto veľkosti dejú raz za 60 rokov, ale Bridenstine poukázal na tri takéto incidenty za posledných 100 rokov.

Bridenstine hovoril o tejto udalosti a dôležitosti používania vedy o obrane planéty na ochranu pred ďalšími podobnými dopadmi na International Academy of Astronautics' 2019 Planetary Defense Conference, ktorá sa do piatku koná v americkom Marylande.

Konferencia sa zaoberá kľúčovými témami v oblasti obrany planéty, vrátane odhaľovania, sledovania a charakterizácie objektov v blízkosti Zeme, skúmania spôsobov, ako odvrátiť potenciálne dopady asteroidov a ako pripraviť núdzové postupy, aby boli ľudia v bezpečí, keď nejaký predsa len zasiahne Zem. Podľa Bridenstina to môže jedného dňa odvrátiť alebo aspoň znížiť katastrofu. 

"Musíme sa uistiť, že ľudia chápu, že toto nie je žiaden Hollywood, nie je to o filmoch," povedal Bridenstine s odkazom na faktor, ktorý podľa neho spôsobuje, že verejnosť odpisuje závažnosť rizika dopadu asteroidov.

Bridenstine tiež poukázal na dve prebiehajúce misie asteroidov, japonskú sondu Hayabusa2, ktorá skúma Ryugu a sondu OSIRIS-REx patriacu NASA, ktorá skúma Bennu. "Áno, tieto misie sú o vede, objavoch, o prieskumoch, ale jedným z dôvodov, prečo ich robíme, je, aby sme mohli tieto objekty charakterizovať, aby sme ochránili jedinú planétu, o ktorej vieme, že je hostiteľom života."