Tkanivové čipy pre simuláciu ľudských orgánov. Muskov vesmírny kamión dopravil na ISS tony zásob

Dragon na ISS dopravil 2,5 tony zásob, paliva, ale aj zariadení a materiálov k ďalšiemu výskumu a vedeckým experimentom. Prílet vesmírneho kamiónu vysielala na webe televízia americkej vesmírnej agentúry NASA.

Dragon vyniesla na obežnú dráhu okolo Zeme v sobotu z mysu Canaveral raketa Falcon 9, ktorá tiež patrí spoločnosti SpaceX. Štart musel byť z technických dôvodov niekoľkokrát odložený. Najprv za odklady mohli problémy s rozvodom prúdu na ISS a naposledy v piatok únik hélia na druhom stupni nosnej rakety a ťažkosti s pristávacou plošinou v Atlantickom oceáne.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici teraz pracuje šesťčlenná posádka. Tvorí ju americkí astronauti Nick Hague, Anne McClainová a Christina Kochová, Kanaďan David Saint-Jacques a ruskí kozmonauti Alexej Ovčinin a Oleg Kononenko.

Medzi nákladom, ktorý Dragon na ISS dnes dopravil, je vedľa jedla, vody a ďalších vecí potrebných k prevádzke stanice s ľudskou posádkou mnoho zariadení a materiálov určených pre vedecké experimenty. K výskumu budú slúžiť napríklad tkanivové čipy, ktoré sa používajú na simuláciu ľudských orgánov. Vedci dúfajú, že im tieto čipy pomôžu lepšie spoznať účinky mikrogravitácie na ľudské telo.

Na palube Dragonu je tiež zariadenie Orbiting Carbon Observatory-3, ktoré robotická paža umiestni na vonkajšej strane ISS a ktoré bude merať zdroje a poklesy oxidu uhličitého v zemskej atmosfére. Ďalším novým experimentom je podľa NASA Fotobioreaktor, ktorý bude testovať pestovanie mikrorias, ktoré môžu jedného dňa na vesmírnej stanici slúžiť ako potrava aj ako zdroj kyslíka.