Mierime na Mesiac, oznámil zakladateľ Amazonu. Ukázal obrovský pristávací modul

"Je to úžasný stroj a poletí na Mesiac," povedal Bezos o module s názvom Blue Moon, ktorého maketu predstavil. Robotický aparát bude schopný na mesačný povrch dopraviť v nákladnom priestore až štyri vozidlá naraz, alebo vzletový stupeň, s ktorého pomocou budú môcť z Mesiaca odlietať ľudia. Bezos uviedol, že pre pristávací modul vyvíja Blue Origin nový motor, ktorý sa volá BE-7. Prvý zážihové testy motora sa uskutočnia tento rok v lete.

Bezos v prejave zmienil návrat astronautov na Mesiac do roku 2024 a tiež výzvu amerického viceprezidenta Mikea Pencea, aby americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vyslal do roku 2024 na Mesiac tiež ženu.

NASA síce zatiaľ nezverejnila rozpočtový plán na návrat na Mesiac, na ktorom doteraz s ľudskou posádkou pristáli len USA, je ale očividné, že bude potrebovať pre dopravu materiálu a pristátie ľudskej posádky úplne nové vybavenie. Bezosovo oznámenie tak podľa portálu The Verge bolo spôsobom, ako ukázať, že Blue Origin sa na Mesiac chce dostať v rovnakom časovom rámci ako NASA.

"Môžeme pomôcť s dodržaním časového harmonogramu, ale len vďaka tomu, že sme (sa začali pripravovať) pred tromi rokmi," povedal Bezos. Termín prvého letu lunárneho pristávacieho modulu ale nezmienil.

O motora BE-7 Bezos povedal, že bude poháňaný tekutým vodíkom. "Používame tekutý vodík, pretože budeme schopní získavať vodík z vody na Mesiaci a dopĺňať palivo na mesačnom povrchu," vysvetlil. Prítomnosť vody na súputníkovi Zeme potom označil za výnimočne cenný zdroj.

Na úvod svojho prejavu Bezos hovoril o víziách budúcnosti ľudstva v kozme. V tejto súvislosti spomenul amerického fyzika a futurológa Gerarda K. O'Neilla a jeho knihu The High Frontier: Human Colonies in Space, v ktorej navrhol ďalšie kroky pre USA po lunárnom programe Apollo. V knihe sa venuje okrem iného obrovským staniciam, v ktorých budú žiť ľudia obklopení zeleňou a ktoré budú vďaka rotácii okolo svojej osi poskytovať umelú gravitáciu.

Bezos uviedol, že by rád videl vznik týchto staníc, kde by žili milióny ľudí."To, čo tu dnes predkladám, je očividná viacgeneračná vízia," povedal Bezos. "Nebude to hotové za jednu generáciu. Jednou z vecí, ktoré musíme urobiť, je inšpirovať budúce generácie," dodal. Na svoj prejav pozval okrem odborníkov a novinárov tiež deti, ktoré označil za tie, čo kozmické plány ľudstva budú uskutočňovať.