Mesiac nie je "mŕtvy". Má aktívne zlomy a zmenšuje sa

Máme tendenciu myslieť na Mesiac ako na "mŕtvy" svet. Nielenže na ňom neexistuje život, ale takmer celá jeho sopečná činnosť vyhasla pred miliardami rokov. Náznaky, že Mesiac nie je celkom geologicky mŕtvy, však napriek tomu pretrvávajú od éry misií Apollo pred 50 rokmi. Štyri z nich nechali na mesačnom povrchu pracovať seizmometre. Prenášali údaje na Zem až do roku 1977, pričom vykazovali vibrácie spôsobené takzvanými mesiacotraseniami.

Nikto si však nebol istý, či niektoré z nich súviseli s aktuálne sa pohybujúcimi zlomami na povrchu Mesiaca, alebo s čisto vnútornými pohybmi, ktoré by tiež mohli spôsobiť otrasy. Podľa novej štúdie v časopise Nature Geoscience môže mať Mesiac aj dnes aktívne zlomy.

Tisíce útesov

Ako sa vnútro Mesiaca počas posledných niekoľkých sto miliónov rokov ochladzovalo, jeho povrch sa zvrásnil, keď sa zmenšoval. "Je nevyvrátiteľným faktom, že Mesiac, rovnako ako naša Zem a ďalšie telesá slnečnej sústavy, postupne chladne. Proces je sprevádzaný zmenšovaním jeho objemu a z nášho pohľadu je veľmi pomalý, ide približne o 10 metrov za 100 miliónov rokov," vysvetlil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Vedci prirovnali jeho zmenšovanie k hroznu, ktoré sa scvrkáva na hrozienko. Na rozdiel od pružnej šupky hrozna sa krehká kôra Mesiaca zlomí. To vytvára schodovité útesy, ktoré sa nazývajú ťahové zlomy, pretože časť kôry je tlačená nahor a nad ďalšiu blízku časť kôry. Teraz sú po povrchu Mesiaca roztrúsené tisíce útesov, v priemere niekoľko kilometrov dlhé a desiatky metrov vysoké. Sonda LRO odfotila od roku 2009 viac ako 3 500 z nich.

Ako sa Mesiac podľa vedcov zmenšuje, aktívne produkuje mesiacotrasenia pozdĺž zlomov.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.