Fascinujúce a desivé. Muskove satelity môžu zmeniť oblohu

Veľkolepé zábery „vlaku“ 60 satelitov nad Holandskom, ktorý svojím unikátnym zjavom v podobe svetelného reťazca na nočnej oblohe uchvátil, ale aj vyľakal jeho obyvateľov, vyvolal diskusiu o možných problémoch, ktoré by Starlink mohla vo vesmíre spôsobiť.

„Potenciálnou tragédiou takej obrovskej konštelácie je, že pre zvyšok ľudstva mení to, ako vyzerá nočná obloha. Satelity Starlink by ju zničili pre každého na našej planéte,“ povedal Ronald Drimmel z Turínskeho astrofyzického observatória v Taliansku.

V lete viditeľné aj celú noc

„Už vypustenie prvých 60 satelitov ukázalo, že ide o veľmi jasné objekty, a to aj pre človeka, ktorý pozoruje voľným okom. Takýto pohľad bol veľmi neobvyklý, takmer fascinujúci, ale zároveň desivý, keďže to bol krátky náznak toho, ako by naša obloha mohla začať vyzerať v období troch až piatich rokov,“ potvrdil pre HN Science Jiří Šilha z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave.

Astrofyzik Darren Baskill z Univerzity v Sussexe dodáva, že ak môžu ľudia vidieť satelity vlastnými očami, znamená to, že pre najnovšiu generáciu citlivých pozemných ďalekohľadov sú extrémne jasné. Pre astronómov, ktorí pracujú vo viditeľnej oblasti spektra, je to podľa Šilhu veľmi zlá správa. Tí na astronomických snímkach pravidelne zachytávajú satelity a kozmický odpad. Prevažne však ide o objekty vo výškach zhruba nad 10-tisíc kilometrov, ktoré spôsobujú slabšiu stopu na snímke, prípadne spôsobia falošný poplach, že ide o asteroid blízko Zeme. S týmto sa už vedci vedia vyrovnať.

Avšak plánovaná konštelácia má mať 12-tisíc satelitov, čo je takmer 200-percentné zvýšenie súčasného stavu objektov na nízkej obežnej dráhe Zeme vrátane kozmického odpadu.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 60% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.