NASA pošle na Mesiac moduly bez posádky. Úlohu za ňu splnia tri firmy

Tri súkromné kozmické spoločnosti postavia pre americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) bezposádkové pristávacie moduly, ktoré by na lunárny povrch možno už budúci rok mohli dopraviť techniku a vykonávať tu vedecké pokusy. NASA tento program nazvala Commercial Lunar Payload Services (CLPS).

"Budúci rok prebehne na povrchu Mesiaca vedecký a technologický výskum, ktorý pomôže do piatich rokov vyslať prvú ženu a ďalšieho muža na Mesiac," povedal šéf NASA Jim Bridenstine.

Firma Astrobotic z Pittsburghu získa zákazku na takmer 80 miliónov dolárov (takmer 72 miliónov eur), aby do júla 2021 dopravila štrnásť nákladov do lunárneho krátera na privrátenej strane Mesiaca.

Spoločnosť Intuitive Machines z Houstonu dostane 77 miliónov dolárov (69 miliónov eur), aby do rovnakého dátumu vykonala päť pristátí v Oceáne búrok, najrozsiahlejšej ploche na privrátenej strane Mesiaca.

Firma OrbitBeyond zo štátu New Jersey potom získa z rozpočtu agentúry 97 miliónov dolárov (takmer 87 miliónov eur) s cieľom uskutočniť štyri výsadky v najväčšej mesačnej kotline zvanej More dažďov.

Boli by to prvé americké kozmické lode na Mesiaci od chvíle, keď túto prirodzenú družicu Zeme opustilo Apollo 17. Vtedy NASA ešte vyvíjala a stavala svoje vlastné lode, teraz sa však úrad rozhodol pre finančne úspornejšiu cestu s využitím vonkajších zdrojov.

Sondy by mohli okrem iného nájsť vhodné miesto pre pristátie ľudskej posádky. "Tieto pristávacie moduly sú len začiatkom vzrušujúcej komerčnej spolupráce, ktorá nás priblíži k vyriešeniu mnohých vedeckých záhad na našom Mesiaci, v slnečnej sústave a ďalej," povedal pracovník NASA Thomas Zurbuchen. "Čo sa dozvieme, zmení nielen náš pohľad na vesmír, ale tiež pripraví našu misiu s ľudskou posádkou na Mesiac a následne na Mars."