Vedci zachytili znaky zrážky Mliečnej cesty s "galaxiou duchov"

Antlia 2, ktorú nazývajú galaxiou duchov, obieha okolo Mliečnej cesty. Nielenže je taká slabá, že ju objavili len nedávno, môže byť aj zodpovedná za zvláštne vlnky v plynnom vodíku, ktorý tvorí vonkajší disk Mliečnej dráhy, uvádza Business Insider.

Podľa nového výskumu je súčasná pozícia Antlia 2 v súlade so zrážkou s Mliečnou cestou pred stovkami miliónov rokov, ktorá mohla spôsobiť odchýlky, ktoré vidíme dnes. 

Antlia 2 je naozaj blízko k Mliečnej ceste, je jednou z jej satelitných galaxií a je obrovská o veľkosti Veľkého Magellanovho oblaku. Ale je neuveriteľne rozptýlená a ukrytá z pohľadu na galaktický disk, takže sa jej podarilo vyhnúť detekcii.

Tím vedcov vypočítal minulú trajektóriu Antlia 2 a uskutočnil sériu simulácií. Tie vyprodukovali nielen súčasnú pozíciu trpasličej galaxie, ale aj vlnky na disku Mliečnej cesty v dôsledku kolízie pred menej ako miliardou rokov.

 "Antlia 2 je pravdepodobne hnacou silou pozorovaných veľkých rozdielov vo vonkajšom plynovom disku galaxie," napísali vedci vo svojom príspevku.

Predchádzajúce simulácie vedené tímom, ktorý objavil Antlia 2, naznačujú, že veľa materiálu trpasličej galaxiie sa postupom času absorbovalo prostredníctvom prílivových interakcií s Mliečnou cestou. Ak sa tie dve zrazili, je to jeden z možných spôsobov, ako sa aspoň nejaký materiál preniesol.

A ak sa zrazili, umožní to astronómom vysledovať históriu trpasličej galaxie, ktorá by mohla objasniť povahu jej temnej hmoty.