Na Mars poletí 11 zvukov. Môžete rozhodnúť, ktorý sa tam odvysiela

Zvuky pomôžu overiť správne fungovanie modulu, ktorý bude na Marse skúmať blesky. Informovali o tom zástupcovia Ústavu fyziky atmosféry Akadémie vied Českej republiky (AV ČR) a časopisu Vesmír. Sonda ExoMars by mala na planéte pristáť v roku 2021.

Zvukový vzkaz vhodný k odvysielaniu nesmel presahovať 30 sekúnd. Organizátori podujatia "Telefonát z Marsu" nakoniec dostali 584 platných nahrávok z 53 krajín sveta. Najviac ich poslali Francúzi, Česi a Rusi. Medzi odkazmi boli literárne, filmové a hudobné úryvky, významnú skupinu tvorili recesistické, či rýdzo osobné správy, často bola tematicky zastúpená obava z vývoja planéty Zem.

Nakoniec zvíťazilo 11 pôvodných nahrávok vytvorených špeciálne pre túto súťaž. "Vybrali sme odkazy, ktoré v určitom slova zmysle reprezentujú ľudstvo," uviedla predsedníčka AV ČR a členka poroty Eva Zažímalová. Víťazné nahrávky pochádzajú z Česka, Francúzska, Hongkongu, Talianska, Kolumbie, Holandska, Nórska a Ruska. Jedná sa o hovorené slovo, o hudbu, porota vybrala aj zvuky z prírody alebo z prostredia ľudských sídiel.

Českí zástupcovia Exit Empire zložili svoju pieseň k oslave vedy a výskumu vesmíru. Zahrnuli do nej nahrávky marťanského vetra alebo prvej zachytenej gravitačnej vlny. Do zvukovej stopy tiež previedli obrázok pristávacej lokácie na Marse alebo nedávno zverejnenú snímku čiernej diery. Použili aj typicky české nástroje ako cimbal alebo organ.

Všetky vybrané nahrávky sú dostupné na hlavnej stránke projektu mars.vesmir.cz, kde môže verejnosť hlasovať o víťazovi. Rozhodne počet hlasov, ktoré nahrávka dostane do okamihu, keď sonda ExoMars na jar 2021 dosadne na povrch červenej planéty.

Nahrávky ponesie pamäť českého modulu, ktorý bude na Marse merať zmeny elektromagnetického poľa v pásme počuteľných kmitočtov a zisťovať, či na štvrtej planéte slnečnej sústavy existujú blesky. "Pokiaľ na Marse existujú, celkom iste nevyzerajú ako tie pozemské," uviedol vedúci českého výskumného tímu Ondřej Santolík.

Vysielanie odkazov z povrchu Marsu českým vedcom významne pomôže. Tým, že na Zemi prijmú zvukovú nahrávku, odvysielanú z povrchu Marsu, si overia jej správnu funkciu. Navyše porovnaním nahrávky zaslanej z Marsu s kópiou, ktorá neopustí zemský povrch, zistí, aká je kvalita prenosového kanála z Marsu.

Sonda ExoMars 2020 bola vyvinutá Európskou vesmírnou agentúrou v spolupráci s ruskou agentúrou Roskosmos. ExoMars vynesie do vesmíru ruská raketa Proton-M v júli 2020.