Vedci z NASA v pohotovosti. Na Marse zachytili zatiaľ najviac nameranú koncentráciu metánu

Na Zemi tento plyn produkujú zvyčajne živé organizmy, môže ale vzniknúť aj bez ich pričinenia. Výskumný tím preto zadal prieskumnému vozidlu nové inštrukcie, aby tieto dáta overil. Výsledky merania budú poznať vedci v pondelok, píšu Lidovky.cz.

Robotické vozidlo Curiosity americkej spoločnosti NASA vo štvrtok zistilo v atmosfére Marsu prítomnosť metánu. "Vďaka týmto výsledkom sme zreorganizovali naše plány na víkend, aby sme vykonali ďalší experiment," napísal vedec Ashwin R. Vasavada svojmu tímu v e-maile, s ktorého obsahom sa zoznámil server The New York Times.

Podľa serveru The New York Times dali výskumníci v piatok robotickému vozidlu nové inštrukcie. Výsledky nového pozorovania budú známe v pondelok. Vedec Marco Giuranna z Národného astrofyzikálneho ústavu v Taliansku, ktorý sa zaoberá meraním metánu, priznal, že už je oboznámený s najnovšími poznatkami, ale dodal, že zistenia sú len predbežné. "Musím prejsť veľa dát," napísal Giuranna v e-maile pre The New York Times.

Ľudia boli dlho fascinovaní možnosťou života na Marse. Avšak fotografie z kozmických misií Viking zo 70. rokov minulého storočia ukázali iba tamojšiu zdevastovanú krajinu. O dve desaťročia neskôr vedci dospeli k záveru, že počasie na Marse bolo pred 4 miliardami rokov oveľa teplejšie a vlhkejšie, teda tu boli aj vhodnejšie podmienku k životu.

Na Zemi sa mikróbom známym ako metanogény, ktoré produkujú metán, darí v miestach chudobných na kyslík, ako sú napríklad podzemné priestory alebo zažívací trakt živočíchov. Zvieratá vylučujú metán ako odpadový produkt. Tento plyn ale môže vzniknúť aj bez pričinenia živých organizmov - pôsobením geotermálnych procesov.

Je tiež možné, že metán pochádza z dávnej minulosti. Je však uväznený po milióny rokov vo vnútri Marsu a v priebehu storočí uniká prerušovane skrze praskliny v povrchu.

Vedci prvýkrát zaznamenali prítomnosť metánu na Marse pred pätnástimi rokmi. Namerané dáta však boli na pokraji merateľnosti vtedajších prístrojov, preto výskumníci namerané dáta považovali za chybné. Keď prieskumné vozidlo Curiosity pristálo v roku 2012 na Marse, zachytilo prítomnosť tohto plynu v koncentrácii nižšej, než je častica na miliardu. O rok neskôr si ale vedci všimli náhly vzrast, ktorý dosahoval až sedem častíc metánu na jednu miliardu - meranie trvalo niekoľko mesiacov. Súčasné meranie, ktoré vedcov tak zaskočilo, zachytilo metán v koncentrácii 21 častíc na miliardu.