Najnáročnejší let. Muskova raketa nesie do vesmíru 24 satelitov

Raketa Falcon Heavy odštartovala z vesmírneho strediska NASA o 02.30 h miestneho času (08.30 h SELČ). Išlo o celkovo tretí štart rakety Falcon Heavy, ale prvý, ktorý sa uskutočnil na objednávku ozbrojených síl Spojených štátov a prvý, ktorý sa realizoval v noci. Po niekoľkých minútach letu sa od rakety oddelili dva pomocné stupne a bezpečne pristáli na Myse Canaveral - podobne ako v apríli. 

Spoločnosť SpaceX vizionára Elona Muska označila dnešný štart rakety za jeden z najnáročnejších, o ktorý sa firma kedy pokúsila. "Bude to náš najťažší let vôbec," uviedol Musk 19. júna na Twitteri.

Misia, nazvaná Space Test Program-2 (STP-2), je náročná kvôli 24 vládnym a komerčným satelitom, ktoré spolu vážia približne 3 700 kilogramov. Raketa Falcon Heavy pritom váži približne 1 566 ton.

Zdroj: Reuters/Steve Nesius

​Jeden satelit nesie atómové hodiny od NASA, ktoré môžu zmeniť spôsob, akým roboty a kozmonauti navigujú vo vesmíre. Ďalšia kozmická loď je LightSail spoločnosti Planetary Society, experiment, ktorý by mohol zmeniť spôsob, akým sa vozidlá poháňajú do cieľa. Raketa nesie tiež šesť malých meteorologických satelitov od amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru.

Falcon Heavy v roku 2018 vyniesla do kozmu červený športový automobil značky Tesla na elektrický pohon, ktorý momentálne obieha okolo Slnka. Na sedadle vodiča je figurína astronauta v skafandri, ikonická postava z piesne Starman od Davida Bowieho.