Z Medzinárodnej vesmírnej stanice sa v lodi na padáku vrátili traja astronauti

V kazašskej stepi úspešne pristál návratový modul lode Sojuz, v ktorom sa z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) späť na Zem vrátili Američanka Anne McClainová, Kanaďan David Saint-Jacques a Rus Oleg Kononenko. Na Twitteri o tom informoval americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

"Žiadne miesto sa domovu nevyrovná!" napísala NASA s tým, že trojčlenná skupina, ktorá na obežnej dráhe okolo Zeme strávila 204 dní, bezpečne pristála v 4:47 SELČ. Kononenko sa vrátil z obežnej dráhy už po štvrtýkrát, pre McClainovú a Saint-Jacquesa to bol prvý pobyt vo vesmíre. Na ISS odletela posádka na začiatku decembra.

Návrat z orbitálneho komplexu, ktorý sa pohybuje zhruba vo výške 400 kilometrov nad povrchom, trval asi tri hodiny.

​Z vesmíru sa vracia posádka, ktorá plnila mnoho úloh vrátane asi päťdesiatich vedeckých pokusov. Populárnym sa stal výstup do vesmíru, pri ktorom si ruskí kozmonauti vo vesmíre po desiatich rokoch vyzdvihli svoj použitý uterák.

Pred odletom odovzdal Kononenko velenie nad stanicou svojmu ruskému kolegovi Alexejovi Ovčininovi. Na ISS bude teraz mesiac len trojčlenná posádka, ktorú okrem Ovčinina tvoria Američania Nick Hague a Christina Kochová. K stanici 20. júla z Bajkonuru odletí Američan Andrew Morgan, Rus Alexander Skvorcov a Talian Luca Parmitano.