Obrovský úspech. Japonská sonda po druhýkrát dosiahla povrch asteroidu Ryugu

O štvrtkovom úspechu misie na twitteri informovala japonská kozmická agentúra JAXA. Vedci veria, že sonda vo štvrtok aj pri prvom zostupe vo februári získala vzorky, ktoré neskôr dopraví na Zem.

"Bol to úspech, obrovský úspech," citovala agentúra AP Takašiho Kubota z misie Hajabusa 2. "Uspeli sme vo všetkých naplánovaných krokoch," dodal.

Hajabusa 2 na začiatku apríla vypálila na asteroid dvojkilový medený projektil, aby vytvorila kráter na odber podpovrchových vzoriek. Na mieste dopadu projektilu sa skutočne podarilo kráter vyhĺbiť, JAXA sa ale rozhodla, že sonda v ňom nedosadne a že vzorky vyvrhnutého materiálu odoberie neďaleko neho.

Vedenie misie pred operáciou ešte zvažovalo, že druhý zostup k zberu vzoriek neuskutoční, aby v prípade zlyhania malo aspoň nejaký materiál. Ak by totiž sonda pri riskantnom manévri havarovala, nezískali by vedci na Zemi žiaden materiál k štúdiu. Nakoniec ale misia konzervatívny prístup zavrhla a rozhodla sa pre druhý odber materiálu.

Úspech misie nie je ešte istý
Na odber vzoriek odborníci vybrali miesto vzdialené asi 20 metrov od krátera. Zostup z parkovacej obežnej dráhy vo výške 20 kilometrov nad povrchom sonda začala v stredu. Vo štvrtok krátko po 3:00 SELČ sa sonda priblížila tesne k povrchu, z ktorého získala vzorky pomocou zbernej hubice, ktorá na okamih dosiahla kontakt s povrchom.

Či sa teraz a vo februári skutočne vzorky podarilo odobrať, bude jasné až po návrate na Zem. V sonde nie je žiadne zariadenie, ktoré by prítomnosť materiálu v úložnom puzdre potvrdilo.

Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po troch a pol rokoch vlani v júni. Sonda už na povrch dopravila kontajner MINERVA-II 1 s dvojicou robotov pomenovaných Rover-1A a Rover-1B a tiež nemecký pristávací modul MASCOT. Sonda nesie ešte kontajner MINERVA-II 2, v ktorom je robot Rover-2, jeho pristátie na povrchu je plánované počas leta.

Terajšia misia je druhým projektom JAXA zameraným na prieskum asteroidov a prepravu vzoriek z nich na Zemi. Prvú sondu japonskí vedci vypustili v roku 2003 a jej let bol úspešný, aj keď návrat skomplikovali technické problémy. Puzdro so vzorkami nakoniec na Zemi pristálo v polovici roka 2010.