Pozrite sa, ako vyzeralo zatmenie Mesiaca. Bolo posledné v tomto roku

"Mesiac vychádza 16. júla o 20.40 h. Čiastočné zatmenie sa začne o 22.01 h. Maximálna fáza zatmenia nastane o 23.31 h a počas nej bude tieň Zeme zakrývať 65 percent mesačného kotúča. Mesiac vyjde z tieňa Zeme o 00.59 h," vysvetlil v utorok vedecký pracovník Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Tatranskej Lomnici Ján Svoreň. Na Slovensku bol viditeľný celý priebeh zatmenia.

Podľa SAV sme mohli už pri východe mesiaca pozorovať náš prirodzený satelit v polotieni. Mesiac z neho vyjde ešte pred svojím západom o 02.17 h. Zemský polotieň je však voľným okom pozorovateľný len pri výnimočne kvalitných pozorovacích podmienkach. 

"Jednotlivé zatmenia sa líšia farbou a svetlosťou tieňa. Závisí to na stave zemskej atmosféry, cez ktorú prechádzajú slnečné lúče. Napríklad po silnej erupcii sopky, keď je zemská atmosféra zaprášená popolčekom, býva tieň veľmi tmavý. Relatívnu tmavosť zatmení hodnotí takzvaná Danjonova škála," povedal Svoreň. 

Hvezdáreň a planetárium v Prešove na svojej stránke navyše pripomína, že išlo na dlhú dobu o posledné pozorovateľné zatmenie Mesiaca na našom území. Najbližšie môžeme očakávať v roku 2022. 

V utorok bolo možné na oblohe pozorovať ešte aj planétu Saturn v súhvezdí Strelca a planétu Jupiter v súhvezdí Hodonosa.