Človek na Mesiaci do piatich rokov? Experti sú skeptickí

Astronaut československého pôvodu Eugene Cernan v rámci misie Apollo 17 zanechal 14. decembra 1972 stopy na prašnom povrchu Mesiaca. Odvtedy, čo je takmer 47 rokov, na prirodzený satelit Zeme už žiaden človek nevkročil.

„Program Apollo mal pokračovať ďalšími misiami, ktoré však boli z politických dôvodov postupne zrušené. Hlavný cieľ, byť prvý na Mesiaci, bol splnený a bolo ťažké obhájiť enormný rozpočet na takýto program. Potom sa americká administratíva rozhodla pre vývoj raketoplánu. To sa, bohužiaľ, historicky ukázalo ako slepá cesta,“ uviedol Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity.

Bez rakety aj pristávacieho modulu

Päť desaťročí po prvom vyslaní ľudí na Mesiac z roku 1969 je NASA poverená opakovaním tejto úlohy do roku 2024, ambiciózneho termínu stanoveného tímom súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ako súčasť programu Artemis ho má navštíviť prvá žena a ďalší muž. A tentoraz NASA tvrdí, že tam založí aj trvalo osídlenú základňu. Je však nejasné, ako agentúra prekoná obrovské technické, politické a finančné výzvy, ktoré by viedli k pristátiu na Mesiaci už o štyri a pol roka.

Odborníci vyjadrujú ohľadne splnenia plánu v spomínanom termíne pochybnosti. A z dobrých dôvodov.

Nenechajte sa obmedzovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.