India poslala na Mesiac sondu, pristane na ňom v septembri

Raketa odštartovala z indického kozmodrómu Šríharikóta podľa plánu o 14:43 miestneho času (11:13 SELČ). Dnešný termín bol náhradný, pretože pôvodne chystaný štart v noci na 15. júla musel byť odložený kvôli bližšie nešpecifikovanému technickému problému.

Sondu tvorí družica, ktorá bude obiehať okolo Mesiaca, pristávací modul s vedeckými prístrojmi a šesťkolesové robotické vozidlo. Dosadnutie na povrch súputníka Zeme bolo pôvodne plánované na 6. septembra, teraz možno pristátie očakávať okolo polovice septembra.

Úlohou družice okrem dátovej podpory aparátov na povrchu bude z obežnej dráhy okolo Mesiaca vykonávať snímkovanie vo vysokom rozlíšení. Pristávací modul potom bude vykonávať seismografické, teplotné a elektromagnetické merania. Vybavený je aj americkým zrkadlovým systémom, ktorý v rámci presného merania vzdialenosti Zeme od Mesiaca a presného určenia pozície sondy odráža laserový paprsok späť do miesta pôvodu.

Pre Indiu je to už druhá misia k Mesiacu, kam v roku 2008 vyslala družicu Čandraján-1 (Mesačná loď 1), ktorá krúžila okolo Mesiaca a ktorá bola o rok neskôr vyhlásená za stratenú. Súčasťou prvej generácie Čandrájanu bola aj dopadová sonda, ktorá sa nárazom o mesačné povrch zničila.