Najzvláštnejšie veci, ktoré astronauti z Apolla nechali na Mesiaci

Tri golfové loptičky. Rodinná fotografia. Veľké kusy vedeckých zariadení. Malá socha. Vaky s ľudským odpadom. A samozrejme americké vlajky. To všetko je medzi vecami, ktoré na Mesiaci zanechal tucet astronautov, ktorí po ňom kráčali medzi rokmi 1969 a 1972. Uvádza to server Space.com.

Takmer o pol storočie neskôr, sú pestré zbierky stále tam, aj keď je nepravdepodobné, že čas bol láskavý k objektom roztrúsených po šiestich miestach pristátia. Niektoré objekty boli hlboko zmysluplné, poslané na Mesiac, aby tam ostali. Pragmatizmus však čiastočne riadil rozhodnutie nechať pozemský materiál za sebou: čím viac vecí astronauti vyhodili, tým väčšia váha sa logicky uvoľnila, keď niesli mesačné kamene späť na Zem.

"Je tam odpad, sú tam symbolické artefakty, ktoré tam nemuseli byť ponechané, je tam úžasný vedecký materiál," povedala Beth O'Learyová, archeologička a antropologička zameraná na vesmír na Štátnej univerzite v Novom Mexiku. A sú tam aj nejaké tajomstvá. "Mysleli by ste si, že NASA má kompletný inventár a každý vie, čo tam je a čo nie je, ale to nie je nevyhnutne pravda."

O'Learyová by to mala vedieť, patrí to jedného z tímov, ktoré pracovali na zostavení všetkých predmetov, ktoré zanechali astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin počas pristátia Apolla 11. Identifikoval zoznam 106 objektov, plus stopy označujúce kroky Armstronga a Aldrina.

Vedecké experimenty sú roztrúsené po každom mieste pristátia šiestich letov programu Apollo, ako seizmometre na lov mesačných otrasov a zrkadlá na spätné odrazy na určenie vzdialenosti od Zeme k Mesiacu a tiež menšie prístroje.

Niektoré zo zanechaných predmetov boli starostlivo vybrané oslavné predmety. Apollo 11 napríklad nieslo nielen slávnu vlajku, ktorú tam astronauti zasadili. Lunárny modul niesol aj pamätnú dosku, ktorá dáva poctu prvému pristátiu a kremíkový disk s odkazmi od vodcov 74 krajín. Astronauti tam odniesli tiež medaily na pamiatku mŕtvych sovietskych kozmonautov. 

Ďalšie misie Apollo neboli také priamočiare. Medzi najzbytočnejšie predmety, ktoré zostali na mesačnom povrchu, patria tri golfové loptičky, ktoré astronaut Apollo 14 Alan Shepard porozsýpal po Mesiaci. "Bol to druh experimentu: Ako by ste hrali golf na Mesiaci v takej odlišnej gravitácii? Ale bolo to tiež trochu hravé," uviedla Alice Gormanová, archeologička z Flinders University v Austrálii, ktorá sa zameriava na vesmír.

​Charlie Duke počas misie Apollo 16 zase na povrchu Mesiaca zanechal podpísanú fotografiu svojej rodiny. Budúci prieskumník Mesiaca na nej však pravdepodobne nikdy neuvidí tváre jeho rodiny. Dokonca aj na Zemi, pod ultrafialovým svetlom, fotografie vyblednú do modra a na Mesiaci je oveľa viac svetla, nehovoriac o krupobití mikrometeoritov, ktoré by mohli fotku zničiť.

Všetky tieto objekty boli takpovediac doplnkami, ktoré neboli súčasťou potrieb programu Apollo. "Vzali si artefakt, ktorý nemal žiadnu inú funkciu v kontexte misie a použili ho na vyjadrenie ľudského vzťahu," povedal Gorman.

Pre O'Learyovú prišiel jeden z najpôsobivejších momentov Apolla 11, keď sa Armstrong a Aldrin pripravovali na návrat domov. "Približne 8 minút stáli na okraji lunárneho modulu a vyhodili odtiaľ všetko, čo nebolo dôležité, pretože to bolo po prvýkrát a bolo im povedané, aby sa zbavili čohokoľvek, čo nepotrebovali," povedala. 

Medzi tým bol aj ľudský odpad. Apollo 11 zanechalo ich vaky na zvratky a s močom. Ich preskúmanie po ich dlhých rokoch na povrchu Mesiaca by navyše mohlo pomôcť vedcom pochopiť, ako by lunárne prostredie ovplyvnilo ľudské telo.