Prvý človek na Mesiaci umrel zbytočne. Nemocnica urobila chybu, zistila rodina

Prvý muž na Mesiaci zomrel v roku 2012 po operácii srdca. Rodina obvinila lekára a neskôr od nemocnice prijala niekoľkomiliónové mimosúdne vyrovnanie. Vec sa teraz dostala na verejnosť vďaka anonymnému tipu, uvádza iDnes.cz.

Pri pristávaní na Mesiaci v roku 1969 išlo Neilovi Armstrongovi o život. Keby sa niečo nepodarilo, astronautovi by sa nedalo pomôcť. Bolo to riziko, s ktorým sa počítalo.

​V roku 2012 išlo vtedy 82-ročnému Armstrongovi o život znova. Bol hospitalizovaný so srdcovými problémami a doktori vo Fairfieldskej nemocnici sa rozhodli pre bypass. Krátko po operácii Neil Armstrong zomrel na komplikácie spojené s vnútorným krvácaním.

Teraz - na 50. výročie pristátia na Mesiaci - vyšlo najavo, že Armstrongova smrť bola pravdepodobne spôsobená chybou lekárov. Myslela si to aspoň jeho rodina, ktorá podľa dokumentov, ktoré analyzoval New York Times, obvinila nemocnicu zo zanedbania starostlivosti.

Dokumenty dorazili do redakcie v obálke s nepodpísaným sprievodným listom: "Dúfam, že táto informácia pomôže zachrániť ďalšie životy."

Zbrklá operácia a neštandardný postup

Do Fairfieldskej nemocnice v Cincinnati bol Neil Armstrong prevezený v auguste 2012 po tom, čo sa u neho prejavili príznaky ochorenia srdca. Hoci neďaleko boli lepšie a väčšie nemocnice, z neznámych dôvodov zvolila rodina menšiu komunitnú nemocnicu, čo sa neskôr ukázalo ako osudné.

​Tu sa doktori rozhodli vykonať tzv. bypass, teda premostenie zúžených častí srdcových tepien (nazývajú sa vencovité tepny). Do srdca zaviedli drôtiky - elektródy, ktorými bolo možné operované srdce prípadne stimulovať.

82-ročný Armstrong sa po operácii údajne zotavoval, dokonca podľa spomienok rodiny skúšal aj chodiť. Zlom nastal vo chvíli, keď mu zdravotná sestra vytiahla z tela drôtiky.

"Pán Armstrong začal vnútorne krvácať a jeho krvný tlak klesal," uviedli The New York Times, ktoré mali prístup k odborným správam. "Doktori ho vzali na kardiooddelenie, kde im echokardiogram ukázal výrazné a rapídne krvácanie."

Potom bol Armstrong prevezený na operačnú sálu. Dokumenty nešpecifikujú, aké výkony doktori na sále robili. Isté je, že po týždni Neil Armstrong zomrel vo veku 82 rokov.

Experti sa zhodujú, že doktori urobili chybu

Následné vyšetrovanie, ktoré Armstrongova rodina iniciovala, odhalilo niekoľko prinajmenšom hraničných až sporných rozhodnutí. Podľa Josepha Bavaria, kardiochirurga z University of Pennsylvania, bolo hlavnou chybou, že Armstronga okamžite po vybratí drôtikov nepreviezli na operačnú sálu: "Rozhodnutie ísť s ním do laboratória bola tá hlavná chyba."

Chyby tamojších lekárov pre redakciu Technet.cz potvrdil aj kardiológ Peter Neužil. "Na záver každej operácie srdca sa pre istotu do myokardu nad ľavú alebo pravú srdcovú komoru zavádzajú drôtiky, ktoré majú úlohu dočasne a pre istotu stimulovať srdce. Tento postup sa uplatňuje prakticky vždy pri každom pacientovi," opisuje potrebné opatrenia profesor Neužil.

"Až keď je pacient na pooperačnom oddelení a je isté, že stimulácia nie je potrebná, elektródy sa vytiahnu. V úplne výnimočných prípadoch môže kvôli tomu dôjsť ku krvácaniu okolo srdca. Nastane stav, ktorému hovoríme tamponáda srdca. Zjednodušene povedané, krv začne srdce utláčať a to sa nakoniec nemôže roztiahnuť. To je život ohrozujúca situácia a je potrebné okamžite konať," opisuje kardiológ.

"Lekár musí ihneď a najlepšie priamo na mieste krv odsať. Až keď sa to z nejakého dôvodu nepodarí, môže pristúpiť k prevozu pacienta na operačnú sálu k ďalšiemu zákroku. V žiadnom prípade však nie je možné otáľať. A presne to sa bohužiaľ v Armstrongovom prípade podľa dostupných informácií stalo," dodáva.

Horúci spor a hrozba negatívnej publicity

Armstrongove deti vinili nemocnicu z toho, že ich otcovi neposkytla adekvátnu starostlivosť. Nasledoval dlhý spor, ktorý sa vliekol takmer dva roky. Nemocnica sa bála negatívnej publicity.

"Keby nebolo ikonického postavenia zosnulého (Neila Armstronga, pozn. red.) v histórii ľudstva, je nepravdepodobné, že by bola v mimosúdnom vyrovnaní v takomto spornom prípade dosiahnutá podobne vysoká peňažná čiastka," uviedla Bertha Helmicková, právnička rodiny Armstrongovcov.

"Žiadna inštitúcia nechce byť čo i len vzdialene spájaná so smrťou jedného z najväčších amerických hrdinov." A tak v roku 2014 dostali Armstrongovi súrodenci, deti a vnúčatá peňažné odškodnenie v celkovej výške viac ako päť miliónov dolárov. Armstrongova manželka reportérom zdôraznila, že ona sa odškodnenia nezúčastnila inak než ako správkyňa dedičstva.

Armstrongova rodina sa k odškodneniu odmietla vyjadriť vzhľadom k doložke, ktorá im nariaďuje mlčanlivosť. Situáciu odmietla komentovať aj nemocnica.