Asteroid, ktorý preletel blízko Zeme, si astronómovia všimli neskoro

Asteroid so šírkou 130 metrov bol vo štvrtok vo vzdialenosti 72 420 kilometrov od Zeme. Aj keď to môže znieť ďaleko, astronómovia tento údaj považujú za krátku vzdialenosť. Je to menej ako 20 percent vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Náš svet sa tak ocitol najbližšie k scenáru podobnému „Armageddonu“ za posledných pár rokov, uvádza Business Insider.

Vedci nevedeli, že asteroid s názvom 2019 OK, môže byť hrozbou pre Zem, až kým bolo príliš neskoro na to, aby sa ľudstvo mohlo popasovať s touto vesmírnou horninou. Nikto z astronomickej komunity nesledoval tento konkrétny asteroid. "Zdalo sa, že sa objavil z ničoho nič," povedal astronóm Michael Brown. Rútil sa naším smerom rýchlosťou 87-tisíc kilometrov za hodinu.

Aj keď bol 2019 OK širší, ako je vysoká americká Socha slobody, je relatívne malý v porovnaní so skalou širokou 9 kilometrov, ktorá zasiahla dnešné Mexiko a zničila dinosaurov pred 66 miliónmi rokov. NASA sleduje asi 90 percent týchto typov veľkých asteroidov. Ale asteroid nemusí byť kilometre široký, aby spôsobil značné škody. 

V roku 2005 americký Kongres nariadil NASA, aby do roku 2020 vystopovala 90 percent asteroidov v blízkosti Zeme so šírkou 140 metrov alebo viac. Od decembra však teleskopy na Zemi a vo vesmíre našli menej ako jednu tretinu z týchto objektov.

Vedci ich môžu sledovať iba nasmerovaním ďalekohľadu na správne miesto v správny čas. Teleskopy detegujú slnečné svetlo, ktoré tieto asteroidy odrážajú. Čím je však asteroid menší, tým je odraz slabší a tým je jeho spozorovanie teleskopom ťažšie.

Výskumné tímy v Brazílii a USA sa o tom, že asteroid 2019 OK sa blíži k našej planéte, dozvedeli necelý týždeň pred tým, ako popri nej preletel. Astronómovia zverejnili informácie o tom, aký veľký asteroid bol alebo kam smeroval iba pár hodín pred preletom.

Je nevyhnutné mať čo najskoršie oznámenie o blížiacej sa kolízii, pretože viac času dáva vedcom lepšiu šancu zistiť, ako odkloniť asteroid z jeho dráhy. Jednou z možností, ako zabráiť zrážke, je vypustenie objektu do vesmíru, aby narazil na prichádzajúci asteroid. Ďalšia možnosť zahŕňa vyslanie kozmickej lode na let po boku asteroidu (podľa NASA roky až desaťročia), ktorá by ho pomaly odtiahla od jeho cesty.

Ale aby tento plán fungoval, vedci by potrebovali vedieť o asteroide roky dopredu. Vesmírne agentúry by preto museli urobiť z detekcie asteroidov väčšiu prioritu. "Nemusíme ísť cestou dinosaurov,“ povedal austrálsky astronóm Alan Duffy. "V skutočnosti máme technológiu na nájdenie a odklonenie týchto menších asteroidov, ak sa k tomu teraz zaviažeme."