Teleskop Chandra oslavuje 20 rokov. NASA zverejnila nové snímky

"V tomto roku mimoriadnych výročí - 50 rokov po Apolle 11 a 100 rokov po zatmení Slnka, ktoré preukázalo Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity - by sme nemali zabudnúť ani na jedno ďalšie," povedal Paul Hertz, riaditeľ astrofyziky v NASA. "Ďalekohľad Chandra poslali do vesmíru pred 20 rokmi a rok čo rok prináša úžasné vedecké objavy."

Pri príležitosti 20. výročia vedeckých operácií ďalekohľadu zverejnila NASA nové snímky predstavujúce šírku prieskumu Chandra, ktoré demonštruje rozmanitosť objektov, ktoré študuje, ako aj to, ako röntgenové lúče dopĺňajú údaje zozbierané pri iných druhoch svetla. Od kolosálnej majestátnosti galaxie až po svetlo z mladých hviezd sú tieto nové fotografie ukážkou veľkolepého röntgenového videnia Chandra.

​Chandra je podľa serveru SciTechDaily jedným z „veľkých observatórií“ vesmírnej agentúry NASA a má najostrejšie videnie všetkých doteraz postavených röntgenových teleskopoch. Často sa používa v spojení s ďalekohľadmi, ako sú Hubble a Spitzer, ktoré pozorujú rôzne časti elektromagnetického spektra, a s inými vysokoenergetickými misiami.

Jeho objavy ovplyvnili prakticky všetky aspekty astrofyziky. Bol napríklad zapojený do priameho dôkazu existencie temnej hmoty. Bol svedkom silných erupcií zo supermasívnych čiernych dier. Astronómovia tiež s jeho pomocou zmapovali, ako sa prvky podstatné pre život šíria z výbuchov supernovy.

O veľa javoch, ktoré Chandra v súčasnosti skúma, sa pri vývoji a stavbe tohto ďalekohľadu ani nevedelo. Napríklad astronómovia teraz používajú Chandru na štúdium účinkov temnej energie, testovanie dopadu hviezdneho žiarenia na exoplanéty a pozorovanie výsledkov udalostí gravitačných vĺn.

"Chandra je naďalej schopný nájsť a študovať zdroje röntgenového žiarenia," uviedla riaditeľka röntgenového centra Chandra Belinda Wilkes. "Pretože prakticky každý astronomický zdroj vyžaruje röntgenové lúče, potrebujeme ďalekohľad, ako je Chandra, aby sme mohli úplne vidieť a pochopiť náš vesmír."