Vozidlo Curiosity našlo na Marse "nohu"

Povrch Marsu sa vysádzaný kamením a tak sa niet čomu diviť, že čas od času sa môže nájsť niektorý, ktorý môže pripomínať nejaký predmet, živočícha alebo rastlinu. Podobný "objav" nikdy nie je presným vyobrazením, ale dotvorí sa v mozgu človeka. Môže za to psychologický jav, ktorý sa nazýva pareidólia. U tej, na rozdiel od ilúzie vieme, že sa pozeráme na iný objekt.

Nová snímka, na ktorej jeden z kameňov môže pripomínať topánku alebo časť nohy, bola zhotovená prvý deň v auguste kamerou Mastcam, ktorá sa nachádza na pravej strane strane tohto vozidla. Pri detailnom pohľade zistíte, že sa domnelá topánka skladá z dvoch kameňov.

Celá snímka zaberá malú časť marťanskej krajiny, ktorá je okolo samotného vozidla a je posiata malými kameňmi. Podobných náhodných útvarov sa na snímkach urobených pojazdnými laboratóriami objavilo už mnoho a nielen ich.

Možno najväčšiu pozornosť sa v tomto ohľade dostal útvar, ktorý zaobstarala sonda Viking 1. Na ňom sa totiž objavilo niečo, čo pripomínalo ľudskú tvár. To podnietilo rôzne nepodložené teóriie o tom, že je to nejaký umelý výtvor, ktorý tam zanechala marsovská civilizácia alebo návštevníci Marsu. "Tvár" sa potom objavila vo sci literatúre i kinematografii.

Neskoršie prieskumy tejto oblasti, ktoré sa nazýva Cydonia Mensae, ale ukázali, že si s nami znova zahralo svetlo a veku a náhodný zhluk skál o celkovej rozlohe asi dva kilometre z iného uhla už tvár nepripomínal.

Samotné laboratórium Curiosity už má na svojom konte množstvo podobných nálezov. Napríklad v septembri roku 2012 nasnímalo kameň pripomínajúci ležiacu krysu. V nasledujúcom roku potom jašteričku.

Vyššie popísaný jav pareidólia, ktorý za všetky tieto "objavy" môže, si môžete vyskúšať aj na Zemi, stačí sa pozrieť na mraky. Tiež ich vzhľad môže niečo pripomínať. Pareidólia sa používa aj v psychológii, konkrétne v Rorschachovom teste, ktorý má pomocou špeciálnych "atramentových" škvŕn slúžiť ako jeden z pokladov pri typologizácii osôb.